Before I die...

Małopolski Ogród Sztuki

We wtorek przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie stanęła tablica, na której każdy bez wyjątku może napisać czego pragnie. W ciągu kilku godzin zapełniła się marzeniami przechodniów!

"Before I die" to globalny projekt artystyczny, który został zainicjowany w 2011 roku przez Candy Chang na opuszczonym domu w Nowym Orleanie. Artystka po stracie bliskiej osoby i po długim czasie żałoby i depresji stworzyła ścianę, która dawała szansę na dzielenie się swoimi uczuciami i pasjami. Okazało się, że jej pomysł w krótkim czasie stał się głośnym wydarzeniem okrzykniętym jednym z najbardziej kreatywnych projektów prezentujących sztukę w przestrzeni publicznej. Projekt szybko rozprzestrzenił się po niemal całym świecie. Do tej pory tablice Before I die... stanęły w 70 krajach, a przechodnie - uczestnicy projektu pisali na nich w ponad 30 językach!

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki projekt "Before I die" jest częścią programu edukacyjnego "Ogród Żyrafy", który w tym roku organizowany jest pod hasłem wsparcia w procesie dorastania dzieci i młodzieży oraz promocji idei pozytywnego myślenia. Dzięki udziałowi w projekcie "Before I die" ludzie mogą skonfrontować swoje marzenia, poczuć bliskość z innymi. Zdanie "Zanim umrę, chcę" przywołuje trudną i spychaną często na margines wychowania i życia społecznego kwestię śmierci. Jednak w naszym projekcie jego zadaniem nie jest przygnębienie przechodniów, ale stanowienie impulsu do zadania sobie fundamentalnych pytań dotyczących sensu życia. Aby skłonić przypadkowe osoby do napisania czegoś z głębi serca, impuls musi być mocny.

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do redukowania refleksji do minimum. Mimo to, chcielibyśmy, aby każdy idąc ulicą Rajską poświęcił parę sekund lub minut na pozostawienie kawałka swoich myśli i marzeń na tablicy. Mamy nadzieję, że ten drobny akt materializacji swoich pragnień pozwoli uczestnikom uruchomić machinę, która faktycznie doprowadzi ich do spełnienia marzeń. Projekt ten jest bliski idei Festiwalu "Pozytywka", który zwraca uwagę na relację pomiędzy dorosłymi a dziećmi, a w szczególności młodzieżą w okresie dorastania. W tym okresie życia człowiek zadaje sobie często fundamentalne pytania o swoją naturę, pochodzenie i cel.

Tablica "Before I die" będzie stać przed Małopolskim Ogrodem Sztuki przy ul. Rajskiej 12 do końca sierpnia. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się z innymi swoimi marzeniami!

Tablica będzie regularnie uwieczniana na zdjęciach, po to aby wpisy móc zaprezentować na wernisażu fotografii podczas otwarcia Festiwalu Pozytywka 18 listopada 2014 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń Festiwalowych będzie dostępny we wrześniu.

(-)
Materiał Organizatora
3 lipca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...