Belcanto Italiano

"L'isola disabitata" - reż. Mirco Michelon - Warszawska Opera Kameralna

Jutro, w środę 5 czerwca o 19.00 w Warszawskiej Operze Kameralnej finaliści konkursu Belcanto Italiano 2013 wystąpią w semiscenicznej wersji opery Haydna "L' isola disabitata".

Opera Józefa Haydna "L'isola disabitata" (Wyspa bezludna) to finałowe przedsięwzięcie uczestników międzynarodowego konkursu wokalnego „Belcanto Italiano". Konkurs odbywa się po raz drugi, ale po raz pierwszy ma swój finał w Polsce – w Warszawskiej Operze Kameralnej. Wcześniejsze etapy „Belcanto Italiano 2013" odbywały się w nadadriatyckiej miejscowości Pineto, nieopodal Pescary w której urodził się wielki poeta i dramaturg włoski Gabriel d' Annunzio. Twórcami konkursu są śpiewaczka i pedagog Astrea Amaduzzi oraz dyrygent i pianista Mattia Peli. Do współpracy i jury zaprosili wybitnych muzyków i pedagogów włoskich: basa Roberta Scandiuzzi, tenora Francesco Anile, kompozytora Massimo Moretti, organistę Lorenzo Fragassi, reżyserów: Mirco Michelon i Alberto Macchi, wybitną malarkę i organizatorkę życia artystycznego we Włoszech Annę dell' Agata oraz Tadeusza Deszkiewicza, dziennikarza muzycznego, prezesa Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.

L'isola disabitata (Wyspa bezludna) to dwuaktowa opera Józefa Haydna. Dziesiąte dzieło operowe powstało dla Dworu Eszterhazych i miało premierę 6 grudnia 1779 roku w dniu imienin Księcia Mikołaja Eszterhazego. Z powodu pożaru, który dwa tygodnie wcześniej strawił znaczną część pałacowej opery (w tym kostiumy, dekoracje i instrumenty), Haydn skrócił swoje dzieło i prawdopodobnie została wówczas wykonana wersja jednoaktowa.

Libretto opery napisał Pietro Metastasio (1698-1782) pierwotnie na prośbę swego wielkiego przyjaciela, kastrata Farinellego. Muzykę miał skomponować Nicolo Porpora, jednak z powodu nadmiaru obowiązków kompozytora ten plan nie został nigdy zrealizowany. Po latach do libretta powrócił Józef Haydn. W „L'isola disabitata" zrezygnował całkowicie z recytatywów secco, a także z nadmiernych ozdobników w partiach wokalnych. Pod tym względem partytura jest bardzo nowoczesna. Dziś jedynym bardziej znanym fragmentem opery jest uwertura Sturm Und Drang. Reszta dzieła została opracowana dopiero w 1976 roku przez Robbinsa Landona, a następnie w 2007 roku przez Thomasa J Busse. W ostatnich latach opera Haydna L'isola disabitata przeżywa swój renesans i zaczyna pojawiać się na wielu scenach m.in. w Paryżu, Londynie i Meksyku. Fabuła jest niezbyt skomplikowana. Podczas podróży do Indii Zachodnich, Gernando zostaje porwany przez piratów, a jego żona Constance i jej młodsza siostra Silvia, zostają porzucone na bezludnej wyspie. Są tam trzynaście lat. Constanza traci nadzieję na odnalezienie. Jest przekonana, ze mąż ją opuścił na zawsze. Jej złość zamienia się w nienawiść, a później w szaleństwo. Piekna siostra Constanzy Silvia, która była niemowlęciem gdy zostały porzucone, dorasta w nienawiści do ludzi. Nie rozumie dlaczego siostra, zamiast cieszyć się oddaloną od złych ludzi wyspą, beznadziejnie wypatruje okrętu. Constanza, przy pomocy prymitywnych narzędzi, wydrapuje na skale pełen żalu napis: „Opuszczona przez Gernanda, na tym nieprzyjaznym brzegu dobiegła swych dni Constanza". Niepodziewanie, po trzynastu latach rozłąki, w poszukiwaniu zaginionych kobiet, lądują na wyspie Gernando ze swoim przyjacielem Enrico. Odnajdują dwie przestraszone, rozgoryczone i nieufne istoty. Gerando wyjaśnia, że przez lata poszukiwał swej ukochanej żony, a Enrico zakochuje się w młodej i pięknej Silvii. Wychowana w nienawiści do ludzi Silvia jest jednak nieufna. Pomimo przeciwności losu wszystko dobrze się kończy i zwycięża miłość dwóch par.
Tadeusz Deszkiewicz, maj 2013

L'isola disabitata (Wyspa bezludna) - dwuaktowa opera Józefa Haydna do libretta Pietro Metastasia (wersja semisceniczna)

Wykonawcy:
Constanza - Elena Savelieva, mezzosopran (Łotwa)
Gernando - Mickael Santoro, tenor (Francja)
Enrico - Ilyas Artagaliyev, bas (Kazachstan)
Sylvia - Lali Mishvelia, sopran (Gruzja) /laureatka I edycji Belcanto Italiano – poza konkursem/
Priscila Lopes Bomfim Muniz, pianistka (Portugalia/Brazylia)

Realizatorzy:
Reżyseria - Mirco Michelon (Włochy)
Przygotowanie wokalne - Astrea Amaduzzi (Włochy)
Kierownictwo muzyczne, dyrygent - Mattia Peli (Włochy)

(-)
Materiał Opery
4 czerwca 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia