Belgia na nowo otwiera kina i teatry.

Powodem zamknięcia był Omikron

Rada Państwa, najwyższy sąd administracyjny w Belgii, zawiesiła decyzję o zamknięciu teatrów i sali widowiskowych, ogłoszoną w zeszłym tygodniu przez premiera Alexandra De Croo w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wariantu Omikron koronawirusa.
Belgia. Sąd zdecydował o otwarciu kin i teatrów. Powodem zamknięcia był OmikronFoto: Stock-Asso / Shutterstock

Władze nie wykazały, "dlaczego sale widowiskowe i teatry należące do sektora kultury miałyby być miejscem szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia i życia ludzi, gdyż miałyby sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa do tego stopnia, że konieczne byłoby nakazanie ich zamknięcia" - oświadczyła Rada Państwa.

Rząd zdecydował 22 grudnia o zamknięciu teatrów, sali widowiskowych i kin na co najmniej dwa tygodnie począwszy od 26 grudnia, wywołując wściekłość świata kulturalnego w Belgii. W niedzielę demonstrowało w Brukseli co najmniej pięć tys. osób, domagając się uchylenia tej decyzji.

Decyzja Rady Państwa jest ostateczna i wchodzi w życie natychmiast.

"Zamknięcie kin zostaje zniesione" - napisała na Twitterze Benedicte Linard, minister kultury Federacji Walonia-Bruksela. Mówiąc o "niespójności", a nawet "aberracji", kilku ekspertów ds. zdrowia publicznie potępiło zamknięcie placówek kulturalnych, uznając to za tym bardziej zaskakujące, że w tym samym czasie kawiarnie i restauracje w całym kraju były otwarte do godziny 23.

Infekcje koronawirusem znacznie zmniejszyły się w ostatnich tygodniach w Belgii, lecz zaniepokojenie budzi bardziej zakaźny wariant Omikron.

(-)
Kurier PAP
31 grudnia 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia