Benefis Andrzeja Dobbera w Krakowie

Jedyny polski baryton świętuje 30 lat pracy na światowych scenach

Andrzej Dobber, jedyny polski baryton śpiewający główne verdiowskie partie na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata, w tym w słynnej MET, laureat prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. w Guetersloh, Wiedniu oraz Monachium, gdzie zdobył Grand Prix konkursu ARD, wystąpi w Krakowie.

Ten niezwykły artysta, który robi sporą karierę zagranicą, co parę lat powraca do Krakowa, miasta, w którym ukończył Akademię Muzyczną. Zazwyczaj Andrzeja Dobbera mogliśmy podziwiać na scenie Opery Krakowskiej m.in. w operach "Rigoletto" i "Król Roger". Tym razem usłyszymy artystę w wielu różnych w cielaniech, a wszystko to za sprawą gali operowej w Filharmonii Krakowskiej. Warto dodać, że koncert będzie benefisem śpiewaka, który świętuje 30 lat na scenach świata. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Evgcny Volynsky, rosyjski dyrygent związany od ponad 20 lat z Państwowym Teatrem Opery i Baletu w Nowosybirsku.

Na program wieczoru złożą się utwory z oper. Nie zabraknie Stanisława Moniuszki i jego opery "Straszny dwór" (Mazur i aria Miecznika); pojawią się także "Tańce połowieckie" i aria Igora z II aktu opery Alaksandra Borodina"Kniaź Igor"; zabrzmią kompozycje Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego, których 200. rocznice urodzin przypadają w 2013 roku: Wagnera "Preludium" do Ul aktu opery "IjOhengrin", scenaz"Parsifala" oraz Verdiego "Chór niewolników" oraz fragmenty z oper "Don Carlos" i "Macbeth"; zaprezentowane zostanie też "Te Deum" z opery "Tosca" Pucciniego, a także kuplety Toreadora z "Carmen" Bizeta.

***

Sobota, 5 stycznia, godz. 18, Filharmonia Krakowska

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Dziennik Polski
4 stycznia 2013
Portrety
Andrzej Dobber

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...