Bestseller 2013 roku

"Flirtując z życiem" - aut. Łukasz Maciejewski

"Flirtując z życiem", wywiad-rzeka z Danutą Stenką, wydany w połowie listopada przez "Znak" już po kilku dniach od premiery stał się ogólnopolskim bestsellerem.

Rozmowa Łukasza Maciejewskiego niemal natychmiast trafiła do czołówki wszystkich zestawień bestsellerów, a z tygodnia na tydzień sprzedaż książki nie tylko nie słabła, ale wręcz rosła osiągając apogeum w okresie przedświątecznym.

Znakomitemu przyjęciu ze strony czytelników wyrażającemu się także w dziesiątkach wpisów na prywatnych blogach, portalach społecznościowych, oraz tłumom podczas promocyjnych spotkań w Warszawie, Krakowie, oraz w Szkole Filmowej w Łodzi, towarzyszyły, co rzadkie, znakomite recenzje publikowane w prasie i w internecie.

Dzięki tak wielu referencjom rozmowa z Danutą Stenką stała jest jednym z największych tegorocznych bestsellerów rynku wydawniczego w Polsce.

Danuta Stenka o Łukaszu Maciejewskiem i "Flirtując z życiem"

Łukasz jest człowiekiem któremu można zaufać. Wiedziałam o tym, że mnie nie skrzywdzi, zaufałam mu, dlatego mógł mnie zabrać w rejony, których po sobie nie podejrzewałam. Autoryzacja była formalnością. On sam doskonale wiedział, kiedy powiedziałam zbyt wiele, zbyt osobiście. Zapewniał mi ludzkie, przyjacielskie poczucie bezpieczeństwa. Jestem mu za to wdzięczna".

Łukasz Maciejewski

Danuta Stenka to aktorska osobowość. Popularna, szanowana, ma grono oddanych wielbicieli, intrygujący charakter, ogromny dorobek zawodowy. Co ważne, osiągnęła swoją pozycję nie przez skandale czy nachalną autopromocję, a dzięki dziesiątkom wspaniałych ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Znamy się od lat. Poznałem Danutę w połowie lat dziewięćdziesiątych. Aktorka zaczynała wówczas romans z kinem, ja inicjowałem przygodę z dziennikarstwem. Dla nas obojga był to w pewnym sensie przełomowy moment w życiu. Potem widywaliśmy się przy różnych okazjach, by teraz, po latach spotkać się raz jeszcze. Efektem naszych rozmów jest książka.

Jestem szczęściarzem. Przez kilka miesięcy codziennie patrzyłem na piękny, promienny uśmiech Danuty Stenki i słuchałem jej skupionych wypowiedzi na temat teatru, rodziny, ale także wielu anegdot czy żartobliwych komentarzy. Rozmawialiśmy przy kawie, serniku, najczęściej w "Antrakcie" obok Teatru Narodowego. Ta praca była także wielką przyjemnością.

Wybrane recenzje (fragmenty):

"Polityka" Aneta Kyzioł

"Wystarczy, że się uśmiechnie i już jest ubrana" - napisał o Danucie Stence Jerzy Iwaszkiewicz. Łukaszowi Maciejewskiemu aktorka opowiada o tym, co się kryje za uśmiechem, który stał się jej znakiem firmowym. To rozmowa dwojga bliskich przyjaciół, w której znajdzie się miejsce na przywołanie smaków i zapachów dzieciństwa, opowieść o trudach przezwyciężania kompleksu dziewczyny ze wsi, o sile, którą dają rodzina, dom i wiara, o radości grania, ale też o permanentnym strachu, stresie i depresji - drugiej stronie aktorskiej kariery. Stenka flirtuje nie tylko z życiem, ale i z czytelnikami.

"Gazeta Wyborcza" Ryszard Kozik

"Flirtując z życiem" Łukasza Maciejewskiego i Danuty Stenki to w pewnym sensie klasyk literatury biograficznej.

"Wprost" Karolina Krowin Piotrowska

Czy można opowiedzieć o rzeczach intymnych, smutnych, ważnych bez robienia z siebie idiotki na okładce kolorowego magazynu? Można, trzeba tylko się nazywać Danuta Stenka. Na rynku jest już wywiad rzeka pt. "Flirtując z życiem".(...) Okazuje się, że polskie gwiazdy można szanować i kochać. Trzeba do tego tylko jednej rzeczy - talentu.

"TVN 24" Justyna Kobus

Intymny portret dojrzałej artystki, matki dwóch córek, która wciąż pamięta o nieśmiałej dziewczynce z kaszubskiego Gowidlina, zaskakuje otwartością bohaterki. Danuta Stenka nie jest gwiazdą skorą do zwierzeń, nie czuje potrzeby pokazywania się na imprezach i konsekwentnie broni prywatności. Tu, w rozmowie z przyjacielem, jest szczera i ufna.

"RMF FM" Bogdan Zalewski

Stawiam "Flirtując z życiem" na mojej półce lektur roku. Mam tam książki z różnych dziedzin. W kategorii "film i teatr" - "Flirtując z życiem" - to numer jeden.

"Dziennik Polski" Wacław Krupiński

Maciejewski umie pytać, dociekać, nie boi się być i krytyczny, nie unika żartu, ale też potrafi skłonić aktorkę do głębszych refleksji na temat ról, zwłaszcza teatralnych.

"Onet - książki" Iwona Grabowska

Mamy dwie osoby zajmujące się teatrem, które o tym teatrze rozmawiają i to w sposób niezwykle interesujący. Nawet dla tych, którzy w teatrze nie bywają i którym niewiele mówią nazwiska bohaterów kolejnych historii.

"RMF Classic" Magdalena Jackowska-Miśka

"Flirtując z życiem" to rozmowy trochę przyjacielskie, bardzo szczere. I uśmiechnięte, jak sama bohaterka. Doceniona przez teatr, w kinie debiutowała późno, bo miała prawie 35 lat. Wtedy, na festiwalu filmowym w Gdyni, Łukasz Maciejewski poznał artystkę, o której wszyscy szeptali, pytając - kim jest?

Mike Urbaniak blog "Pan od Kultury"

To, że ta książka będzie hitem, wiadomo właściwie od początku. (...) Łukasz Maciejewski dzięki świetnie poprowadzonej rozmowie odkrywa przez czytelnikami Stenkę, której większość ludzi nie zna. "Flirtując z życiem" to nie tylko kawał historii współczesnego polskiego teatru, lecz także mnóstwo anegdot i bardzo szczerych wyznań. Danuta Stenka opowiada o swojej depresji, która paraliżowała jej życie, o kompleksach związanych z wiejskim pochodzeniem, ale i o słabości do kolekcjonowania skorup, które ukrywa przed mężem na strychu i o tym, jak była - uwaga! - cycatą babą przy kości. To rozmowa o sukcesach, ale i porażkach. Bez lukru.

Marcin Wilk blog "Wyliczanka"

Ta książka jakby napisana w epoce sprzed skandali i obyczajowych ekscesów, w których ekshibicjonizm bierze górę nad powściągliwością w mówieniu o sobie i swoich problemach.

(-)
Materiał Wydawnictwa
24 grudnia 2013
Portrety
Danuta Stenka

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia