Bez efektów specjalnych

"Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich" - reż. András Veres - Teatr Lalki i Aktora Kubuś

"Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich" Paula Maara to najnowsza propozycja Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Spektakl, którego premiera odbyła się w sobotę, reżyseruje pochodzący z Węgier András Veres.

Sztuka opowiada historię dwóch przyjaciół, którzy różnią się od siebie wyglądem i charakterem. Dezyderiusz jest pewny siebie. Swoją posturą oraz sposobem zachowania dominuje nad drobniejszym i strachliwym Kminkiem. Ich przyjaźń zostaje poddana próbie, gdy pojawia się przebiegły Dobosz ze swoim wspaniałym bębnem. Przyjaciele padają ofiarą oszustwa i manipulacji.

Zdaniem reżysera sztuka bardzo dobrze trafia do dzieci, ponieważ z jednej strony tekst jest bardzo mądry, a z drugiej jest prosty i czytelny dla najmłodszych.

Na scenie widzowie nie zobaczą efektów specjalnych ani lalek. Cała sztuka oparta jest na grze trójki aktorów: Małgorzaty Sielskiej, Zdzisława Reczyńskiego oraz Andrzeja Matysiaka. Jak zaznacza reżyser, do spektaklu nie została również przygotowana specjalna muzyka - dźwięki i tempo nadaje bęben, na którym gra Dobosz. Za scenografię do spektaklu odpowiada Gyorgy Árvai (Węgry), a za kostiumy Edit Szucs (Węgry).

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 4 roku życia.

Paul Maar (ur. 1937 r.) jest jednym z najważniejszych współczesnych autorów niemieckich piszących dla dzieci. Jest również scenarzystą, tłumaczem i ilustratorem, pisze sztuki teatralne. Największą popularność zyskał jako twórca zwariowanego stworka o imieniu Sobek. Jest on bohaterem ośmiu jego książek.

(-)
(PAP)
2 czerwca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...