Bez przyczyny, staje się kimś innym

"Przemiana" - reż. Aleksander Maksymiak - Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

W nadchodzącym tygodniu w Teatrze Lalek Banialuka będzie można zobaczyć widowisko wg opowiadania Franza Kafki "Przemiana" w reż. Aleksandra Maksymiaka.

Przedstawienie skierowane do młodzieży i dorosłych to oryginalna i sugestywna wizja samotnego - w rodzinie - człowieka, zagubionego i wyizolowanego w obcym, choć wydawać by się mogło przyjaznym mu świecie. Bohater utworu, Gregor, pewnego dnia, bez wyraźnej przyczyny, staje się kimś zupełnie innym - odmieńcem odtąd żyjącym w izolacji, emocjonalnej pustce i poczuciu zagrożenia, przynoszącym wstyd "porządnej" mieszczańskiej rodzinie.

Wielkim walorem utworu Kafki jest możliwość jego wielorakiego odczytania i interpretacji. Daje to realizatorom prawo do budowania osobistej wypowiedzi scenicznej. Przedstawienie Banialuki to metafora wyobcowania człowieka we współczesnych czasach, nieprzystosowania, inności, a przede wszystkim rozpadu rodzinnych więzi, relacji i uczuć. Istotnym elementem przedstawienia zarówno w odniesieniu do jego idei jak i formy inscenizacyjnej jest "Traktat o manekinach" Brunona Schulza, wykorzystany przez reżysera w adaptacji scenicznej.

(-)
Materiał Teatru
5 marca 2015

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia