Bez zębów i sierści, ale z sercem

"Dobrze, że jesteś" - reż. Joanna Gerigk - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

"Dobrze, że jesteś", najnowsza prapremiera Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu wg scenariusza i w reżyserii Joanny Gerigk, pokazuje na przekór dzisiejszym czasom, ceniącym ponad miarę młodość, że to dojrzałość jest zaletą, bo doświadczenie i mądrość idą z nią w parze. Pomysłowa scenografia i dobre aktorstwo to atuty wałbrzyskiego spektaklu.

W pierwszych minutach przedstawienia ze sceny będącej placem targowym rozbrzmiewają krzyki obwoźnych handlarzy (w tych rolach: Kamil Król, Paweł Pawlik), którzy próbują zwabić klientów. Nie ma jednak chętnych na zakup szczotki albo parasola. Czekając na kupujących, mężczyźni opowiadają i odgrywają historię o Burku, psie wyrzuconym z domu przez właściciela. Według niego pies do niczego się już nie przyda, bo jest stary - bez zębów, pazurów, sierści. Jego obowiązki przejmie teraz młodziutki Pikus. Burek idzie do lasu, chce znaleźć nowy dom. Po drodze spotyka różne zwierzęta, którym pomaga, wykorzystując swoją życiową mądrość. Wśród nich jest na przykład niedźwiedź Zygmunt, który czuje się stary i niepotrzebny, więc chce umrzeć. Dzięki mądremu Burkowi wraca Zygmuntowi chęć do życia. Pies wkrótce okaże się potrzebny swojemu panu, który zrozumiał, jak głupio zrobił, wyrzucając wierne zwierzę. Mądry Burek wie, że "Stary też jest potrzebny, ma czas, cierpliwość, wie więcej niż młody i nie musi sobie już niczego udowadniać. Byle się tylko nie zasiedział jak niedźwiedź jakiś... w gawrze".

Reżyser zrealizowała "Dobrze, że jesteś" w konwencji teatru przedmiotu i form improwizowanych. Scenografia pomysłu Michała Dracza jest mobilna. Aktorzy improwizują z tego, co ich otacza. Rzeczy ze straganów handlarzy grają i są wykorzystane do opowiedzenia historii. Szczotki stają się lasem, ubranka dla dzieci stadem owiec, a Burek jest zrobiony ze starej torby, szalika, czapki i skarpet. "Dobrze, że jesteś" to ważny spektakl o sprawach tak uniwersalnych jak prawdziwa przyjaźń i mądrość, która ukryta jest w dojrzałym wieku. Dobrze, że dzieci dzięki teatrowi mogą poznać te prawdy.

Alicja Śliwa
Tygodnik Wałbrzyski
10 marca 2016

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia