Bezdomni aktorzy wracają do teatru

Teatr Nowy w Poznaniu

Chcą realizować marzenia i pokazać, że ich los nie jest jeszcze przesądzony i że próbują uporządkować swoje życie. Tworzą teatr, by dać coś z siebie innym. Mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie przygotowują się do wystawienia kolejnej sztuki.

Na Trzeciej Scenie Teatru Nowego trwają właśnie próby do nowego przedstawienia "Nibylandia". Spektakl będzie można zobaczyć 12 i 13 grudnia.

- Bazą dla scenariusza jest historia "Piotrusia Pana". Losy zagubionych chłopców z Nibylandii pasują do historii bezdomnych aktorów - wyjaśnia Dorota Abbe [na zdjęciu], aktorka i reżyserka przedstawienia. Jak mówi Dorota Abbe, scenariusz powstał na podstawie wielomiesięcznych rozmów z uczestnikami projektu, które dotyczyły życia aktorów, wypadnięcia poza nawias społeczny i próbach powrotu.

- Chcemy pokazać na czym polega dramat osób bezdomnych i złamać stereotypy w ich postrzeganiu. Tę granicę bardzo łatwo przekroczyć - dodaje Dorota Abbe.

Próby do spektaklu trwają od stycznia. Grupa Teatralna Wikingowie powstała rok temu. Premiera ich pierwszego spektaklu "Powrót Wikingów" odbyła się w lutym 2014 roku. Przedstawienie było wielokrotnie wystawiane w Teatrze Nowym, Teatrze Ósmego Dnia, warszawskim Teatrze Kamienica oraz na Festiwalu Malta.

- Pierwsza sztuka powstała z inicjatywy mieszkańców ośrodka. Walczyli wtedy o stworzenie ogrzewalni dla bezdomnych i zmianę nastawienia do nich poznaniaków - przekonuje reżyserka przedstawienia.

"Powrót Wikingów" będzie można jeszcze raz zobaczyć na deskach Teatru Nowego już w listopadzie. Choć nie udało im się osiągnąć głównego celu, bo ogrzewalnia nie powstała do tej pory, bezdomni aktorzy podejmują koleją próbę powrotu do normalnego życia. Żeby zrealizować drugi spektakl, potrzebują jednak wsparcia i pomocy ze strony poznaniaków. Mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych wspierają też aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Maria Rybarczyk, Mariusz Zaniewski, Andrzej Niemyt, Mateusz Ławrynowicz.

Spektakl "Nibylandia" Grupy Teatralnej Wikingowie będzie można zobaczyć 12-13 grudnia na deskach Teatru Nowego. Bezdomni aktorzy liczą na wsparcie mieszkańców.

By powstała "Nibylandia", potrzebne są: lampki choinkowe, puszki z resztkami farb, kapsle, klasery w twardych oprawach, zawiasy, profile metalowe, kółka obrotowe, pióra, mały stary telewizor, latarki, kosz do gry w koszykówkę, sieć rybacka, tkaniny, kartonowe tuby/rulony, metalowe łańcuchy, wiadro, płyta pilśniowa lub wiórowa o wymiarach min. 180x60, hak, lampki nocne, latarnie, książki, poduszki, worki parciane, sznury i farby do twarzy. Z przyniesionych materiałów bezdomni własnoręcznie zbudują scenografię do spektaklu . Aktorów można też wspomóc finansowo. Kontakt w sprawie materiałów: 500 097 374.

Joanna Labuda
Polska Głos Wielkopolski
14 października 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia