Bezpośrednia transmisja z legnickiego teatru w TVP Kultura

"Zabijanie Gomułki" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

TVP zaprezentowała jesienną ramówkę. Jak powiedziała w wywiadzie dla PAP dyrektor TVP Kultura Barbara Schabowska jedną z propozycji tego kanału w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski będzie bezpośrednia transmisja z legnickiego teatru spektaklu "Zabijanie Gomułki" w reżyserii Jacka Głomba.

Według tej zapowiedzi do końca br. na antenie TVP Kultura pojawią się dwie premierowe transmisje, przeprowadzone w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Pierwszą z nich będzie spektakl krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa pt. "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha. Drugą - przedstawienie przygotowane przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy "Zabijanie Gomułki" (na zdjęciu) na podstawie "Tysiąca spokojnych miast" Jerzego Pilcha w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura realizowany we współpracy z Agencją Kreacji Teatru TV to kontynuacja pomysłu zainicjowanego w 2015 roku, gdy świętowano 250-lecie Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. Odnowioną edycję zainaugurowano w marcu br. transmisją "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

W 2018 roku festiwal odbywa się pod auspicjami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co miesiąc TVP Kultura transmitować będzie wybrane inscenizację ważnych polskich dzieł klasycznych lub współczesnych. Celem projektu jest zaprezentowanie szerszej publiczności twórców i teatry z całej Polski. Po zakończeniu emisji widzowie zostaną zaproszeni do głosowania w plebiscycie na najlepszy spektakl Festiwalu. Rozstrzygnięcie nastąpi w grudniu tego roku.

Nie będzie to pierwsza transmisja live z legnickiego teatru. We wrześniu 2005 roku (niespełna rok po premierze) TVP Kultura transmitowała z legnickiej Sceny na Piekarach "Made in Poland" w autorskiej reżyserii Przemysława Wojcieszka. Na ówczesne czasy była to pionierska realizacja: ekipa licząca kilkadziesiąt osób, 12 kamer, dwa wozy transmisyjne, satelitarna stacja nadawcza. "Transmisja przedstawienia "Made in Poland" była wydarzeniem, którym nasza telewizja może się szczycić" - napisał bezpośrednio po niej ówczesny dyrektor TVP Kultura Jacek Weksler.

Po kosmetycznym montażu spektakl pokazywany był w TVP wielokrotnie. Wiosną 2007 roku właśnie ta realizacja sensacyjnie zdobyła Grand Prix 1. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej "Prix Visionica" we Wrocławiu pokonując kilkaset telewizyjnych produkcji z kilkudziesięciu krajów świata! Na podstawie tej sztuki kilka lat później (2010) Przemysław Wojcieszek zrealizował film fabularny pod tym samym tytułem.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
27 sierpnia 2018
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia