Białostocka aktorka ma szansę na nagrodę

Nagroda dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia

Do "nagrody dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia" jury konkursu nominowało trzy aktorki. Wśród nich jest Magdalena Dąbrowska, którą doceniono za rolę Virginii w spektaklu "Virginia Wolf" Białostockiego Teatru Lalek.


"Virginia Wolf" to spektakl stworzony według picturebooka, czyli książki obrazkowej dla dzieci, napisanej przez Kyo Macleara i ilustrowanej przez Isabelle Arsenault. To wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą.

Virginia oswaja wilka symbolizującego przygnębienie i melancholię, które rosną do tego stopnia, że nie potrafi ich już samodzielnie kontrolować. Zmienia się magicznie nie do poznania. Miłość jednak zawsze zwycięża.

Przedstawienie jest bez słów, wykorzystuje techniki lalkowe, środki teatru wizualnego i ożywionej formy.

Spektakl wyreżyserowała Gintarė Radvilavičiūtė z Litwy, która razem z Giedrė Brazytė odpowiada za scenografię. Sigita Mikalauskaitė przygotowała ruch sceniczny, a Antanas Jasenka napisał muzykę. Oprócz Dąbrowskiej w przedstawieniu występują: Izabela Maria Wilczewska, Kamila Wróbel-Malec i Agata Soboczyńska. Spektakl miał premierę 10 marca 2019 r.

Pozostałe nominowane do nagrody aktorki to: Karolina Martin za rolę w autorskim spektaklu "Trzy ćwierci do śmierci" i Olga Ryl-Krystianowską za rolę Barbariny w spektaklu "Ptak Zielonopióry" Teatru Lalka w Warszawie.

Zwycięzcę poznamy 23 marca, podczas obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.virginiaw

Anna Dycha
bialystokonline.pl
10 marca 2020

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...