Białostockie instytucje kultury realizują wspólny projekt

"Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu"

Realizacji projektów kulturalnych i warsztatów, tworzenia kolekcji czy archiwizowania relacji świadków historii uczą się uczestnicy projektu "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu". Zainaugurowany we wtorek projekt prowadzony jest przez pięć białostockich instytucjach kultury.

"Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu" skierowany jest do studentów i absolwentów szkół wyższych, którzy chcą zrealizować praktykę wolontariacką, a także zobaczyć, na czym polega praca w instytucji kultury. Program potrwa pół roku, w tym czasie wolontariusze będą pomagać w organizować różnych wydarzeń instytucji oraz realizować wyznaczone im zadania. Najlepsi będą mieli szansę zrealizować swój własny projekt.

We wtorek umowę o współpracy podpisały: Muzeum Wojska, Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, Galeria im. Sleńdzińskich, Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.

Jak powiedziała kierowniczka programu Anna Danilewicz z Muzeum Wojska w Białymstoku, to pierwsza tego typu oferta, w której bierze udział kilka różnych programowo placówek w Podlaskiem. Jej zdaniem, to także unikatowy projekt w skali kraju.

Do projektu zgłosiło się blisko 40 osób, z czego wybrano 15 młodych ludzi, studentów i absolwentów przede wszystkim kierunków humanistycznych. Danilewicz powiedziała, że to "najlepsi z najlepszych".

Teraz wolontariusze, w wybranej przez siebie instytucji odbędą półroczną praktykę wolontariacką.

W Muzeum Wojska w Białymstoku wolontariusze będą pomagać w nagrywaniu relacji i zbieraniu pamiątek osób zesłanych na Sybir w okresie 1940-1941, katalogowaniu i porządkowaniu zebranego materiału, ale też w pomocy przy realizacji warsztatów oraz zajęć edukacyjnych.

W Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia wolontariusze będą pomagać w tworzeniu wirtualnej kolekcji książek z dawnego księgozbioru Białegostoku i Podlasia. Natomiast w Galerii im. Sleńdzińskich młodzi ludzie z pomocą pracowników instytucji stworzą projekt dla mieszkańców bloku, w którym mieści się galeria.

Joanna Dudek, studentka polityki społecznej na Uniwersytecie w Białymstoku, została wolontariuszką Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W placówce będzie współpracowała przede wszystkim w przedsięwzięciach związanych z prowadzonym przez Centrum archiwum historii mówionej. Powiedziała PAP, że projekt, który zbiera wywiady z najstarszymi mieszkańcami Białegostoku bardzo jej się podoba. Dodała, że od dawna interesuje się historią tego miasta. Ma nadzieję, że w ramach wolontariatu uda jej się nagrać taki wywiad z jej 93-letnią babcią, która pamięta czasy II wojny światowej.

Oprócz pracy w poszczególnych instytucjach, wolontariusze wezmą udział w warsztatach i szkoleniach, a podczas wizyt studyjnych, będą mogli zobaczyć jak działa każda z instytucji biorących udział w programie.

(-)
(PAP)
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia