Biblia wg Michała Zadary

"Biblia. Rdz. 1-11" - reż. Michał Zadara - Nowy Teatr, Centrala

Trwają próby do pierwszej części tryptyku teatralnego na podstawie Księgi Rodzaju, pierwszej księgi Biblii. Premiera planowana jest na 1 września.

Biblia wg Michała Zadary w Nowym Teatrze

Trwają próby do pierwszej części tryptyku teatralnego na podstawie Księgi Rodzaju, pierwszej księgi Biblii. Premiera planowana jest na 1 września.

Pamiętacie historię o drzewie życia wiecznego, o pierwszym morderstwie, o ratowaniu zwierząt, o Sarze, o Abrahamie, o Hagar, o Izaaku, o Dinie, o Jakubie i o Józefie? Biblia to zupełnie nieznana księga.

Biblia: Księga Rodzaju 1-50 to połączenie warsztatów plastycznych i spektaklu dramatycznego. Nowy Teatr i Centrala zapraszają na trzy spektakle dla ludzi wszystkich wyznań w wieku od 6 lat.

Premiera pierwszej części, "Biblia. Rdz. 1-11" - 1 września, 18.00
2-3 września, 11.00 i 13.00. Premiery kolejnych części odbędą się w grudniu 2017 i na początku 2018 roku.

O czym jest Księga Rodzaju?

Bóg stworzył świat i ludzi, ale nikomu nie dał instrukcji obsługi. Księga Rodzaju opowiada o trudnej relacji ludzi z Bogiem w czasach, kiedy dopiero się poznawali. Ludzie w tej opowieści popełniają mnóstwo błędów i Bóg ich za to karze - lub nie. Zupełnie jak dziś!

Nasze mity pozwalają nam wspólnie marzyć i działać. Historie biblijne są spoiwem, które jednoczy świat żydów, chrześcijan i muzułmanów. Dzisiaj te historie są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Podążamy tropem trudnych wyborów i poważnej literatury, która uczy podejścia do świata bez taryfy ulgowej.

Michał Zadara

Zaprosiliśmy aktorów, którzy do pracy nad przedstawieniem mogą wnieść wiele różnych perspektyw. Każdy z nich reprezentuje inne wyznanie i praktykę religijną. Dzięki takiej budowie obsady uwalniamy się od doktrynerstwa i stawiamy na ekumeniczny walor.

Michał Zadara (ur. 1976, Warszawa), reżyser operowy i teatralny, publicysta, autor pierwszej w historii pełnej inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza (2016). Jest jedynym współczesnym polskim reżyserem, który od początku kariery konsekwentnie wystawia dramaty religijne, w którego twórczości temat religijności, Boga i metafizyki zajmuje centralne miejsce.

Jego debiutem w Starym Teatrze w 2006 roku był "Ksiądz Marek", mistyczny dramat Juliusza Słowackiego, badający związki między przemocą, cierpieniem i doświadczeniami religijnymi. Również w Starym Teatrze wystawił prapremierę "Kupca" Mikołaja Reja - moralitet z czasów reformacji, badający religijność człowieka w zderzeniu ze śmiertelną chorobą. Podjął się również realizacji scenicznej mistycznej powieści Martina Bubera "Gog i Magog" dokumentującej losy duchowe drugiego pokolenia chasydów polskich w czasach wojen napoleońskich. W Wiedniu wystawił "Mesjasza" Bruno Schulza, zaginioną powieść o nadejściu Mesjasza. Zainscenizował "Everymana", moralitet średniowieczny, podstawę dramaturgii europejskiej, o samotności człowieka w obliczu Boga ("Każdy/a: sztuka moralna") oraz "Księgę Rodzaju 2" Iwana Wyrypajewa, badającą związki między szaleństwem a doświadczeniem mistycznym. W koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia wystawił monodram Klausa Kinskiego "Jezus Chrystus Zbawiciel", monolog opisujący szok, jaki wywołuje do dziś kontakt z ideami głoszonymi przez Jezusa.

Michał Zadara konsekwentnie, od dziesięciu lat, przygląda się człowiekowi jako istocie religijnej. Jego spektakle religijne nie są przypisane jednemu wyznaniu i zawsze graniczą z bluźnierstwem - co miało swoje zwieńczenie w jego pełnej inscenizacji "Dziadów", gdzie Wielka Improwizacja stała się przesłuchaniem Boga w celi przez pełnego gniewu i rozpaczy Konrada.

Konsekwencją tej drogi jest tryptyk: "Biblia: Księgą Rodzaju 1-50", realizowany w sezonie 2017/18 jako koprodukcja CENTRALI i Nowego Teatru.

Producent: Fundacja Nowych Działań
Koproducenci: Nowy Teatr, Centrala
Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(-)
Materiał Teatru
10 sierpnia 2017
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...