Bielscy aktorzy uhonorowani

Nagrody dla bielskich aktorów rozdane w Teatrze Banialuka

Bielskich aktorowi animatorów sztuki scenicznej uhonorował 31 marca prezydent miata Jacek Krywult Okazją był Międzynarodowy Dzień Teatru. Uroczystość zorganizowano w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana.

W kraju mówi się o spadającej frekwencji i kryzysie teatru, który przegrywa z kinem i telewizją, ale w Bielsku-Białej tego nie widać. Roczny bilans dwóch bielskich scen zawodowych - Banialuki i Teatru Polskiego - wypada całkiem nieźle. To 11 premier (7 w TP, 4 w TLB), 770 zagranych przedstawień (351 w TP, 419 w TLB) i 141,5 tysiąca widzów (57 w TP, 84,5 w TLB). Do tego kilka nagród na ogólnopolskich festiwalach i inne prestiżowe sukcesy. Sporą listę osiągnięć mają także miejscowe zespoły amatorskie. Nie brakowało więc kandydatów do wyróżnień z okazji teatralnego święta. Prezydent Jacek Krywult nagrodził Kazimierza Czaplę z Teatru Polskiego i Tomasza Sylwestrzaka z Banialuki - aktorów, którzy od lat należądo filarów swoich scen, a także Józefa Argasińskiego - wieloletniego pedagoga/instruktora i animatora nieprofesjonalnego ruchu teatralnego, jak również Krystynę Bobkowską - główną księgową Teatru Polskiego, z którym jest związana od roku 1979 i Lucjana Rodaka - rzemieślnika teatralnego, maszynistę sceny i brygadzistę od dwudziestu lat pracującego w Banialuce.

Laur Dembowskiego - nagrodę bielskiego koła Związku Artystów Scen Polskich przyznano Ewie Piotrowskiej, która wyreżyserowała najnowszy spektakl Banialuki -"Sklep z zabawkami". Widowisko to pokazano uczestnikom teatralnego święta.

zn
Kronika Beskidzka
4 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...