Bigbit w języku migowym

"Karin Stanek" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Korez w Katowicach

Tłumaczenie spektakli na język migowy to wciąż nowość na polskim rynku sztuki. Niektóre teatry próbują zmierzyć się z niesłyszącą widownią, tłumaczyć piosenki na język migowy. Wciąż jednak wydaje się, że muzyka to odległy świat - obca bajka dla niesłyszących. Ale już 18 listopada w Bytomskim Centrum Kultury będzie można przekonać się o tym, jak rewelacyjną przestrzenią dla języka migowego jest świat muzyki, teatru i sztuki. Wyzwanie podjęła Fundacja MigArt i przetłumaczyła na migowy monodram muzyczny o Karin Stanek. Tłumaczenie będzie odbywało się symultanicznie w czasie spektaklu, przez specjalnie dedykowane ku temu osoby, osobno dla monologów i tekstów piosenek - to pierwsze takie wydarzenie na skalę całego kraju.

18 listopada w Bytomskim Centrum Kultury będzie można zobaczyć przedstawienie "Karin Stanek" w wykonaniu Agnieszki Wajs, napisane i wyreżyserowane przez Alinę Moś-Kerger. Spektakl zostanie przetłumaczone na język migowy.

Fundacja MigArt powstała w wyniku fascynacji językiem migowym. Kiedyś był to język osób niepełnosprawnych, dziś członkowie Fundacji spoglądają na niego jako na pełnoprawny język, którym posługuje się mniejszość naszego społeczeństwa. Stąd organizowane przez Fundację kursy języka migowego i udział w licznych projektach, mających przybliżyć artystyczne inicjatywy osobom niesłyszącym. Pomysłodawczynią i założycielką Fundacji MigArt jest Edyta Lala-Koczy, która także wystąpi na scenie, tłumacząc monologi Karin Stanek.

Spektakl "Karin Stanek" opowiada o losach popularnej bytomianki od jej głośnej wygranej w konkursie „Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", przez cienie i blaski wielkie kariery, emigrację do Niemiec, samotność i poszukiwanie swojego miejsca, aż po nagłą śmierć w lutym 2011 roku.

Prapremiera monodramu muzycznego „Karin Stanek" odbyła się 22 lutego 2013 roku w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez, przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice Miasta Ogrodów i Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pod honorowym patronatem prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli. Autorką i reżyserką sztuki jest Alina Moś-Kerger, w tytułową rolę brawurowo wciela się Agnieszka Wajs, której towarzyszą grający na żywo muzycy: pianista Łukasz Forest Piechota i perkusista Łukasz Kurek, pod kierownictwem muzycznym kontrabasisty, Piotra Górki. Warto dodać, że w sierpniu br. Agnieszka Wajs odebrała nagrodę aktorską za rolę Karin w konkursie "Letniej Sceny" Domu Literatury w Łodzi.

Bilety na wymigany monodram "Karin Stanek" można rezerwować mailowo: biuro@migart.org lub telefonicznie: 503-357-305.

 

(-)
Mateirał Organizatora
15 listopada 2014

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia