Bilety wyprzedane do kwietnia

"Piąta strona świata" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Po sobotniej premierze "Piątej strony świata" w Teatrze Śląskim mówi się, że to nowy spektakl eksportowy o Śląsku. Budzący ogromne zainteresowanie i już wyprzedany... przynajmniej do kwietnia. Zresztą takich perełek, łączących sukces artystyczny z komercyjnym, teatry regionu mają naprawdę sporo.

W tej chwili zaplanowanych mamy pięć spektakli, ale będziemy zwiększać ich liczbę, bo zapotrzebowanie jest bardzo duże - mówi Krystyna Szaraniec, dyrektor Teatru Śląskiego.

Powieść Kazimierza Kutza, przeniesiona na teatralne deski przez Roberta Talarczyka, to kolejna produkcja, którą możemy się chwalić przed mieszkańcami innych miast Polski i bez wstydu polecimy cudzoziemcom.

Rekordowy "Mayday"

Zresztą takich perełek, łączących sukces artystyczny z komercyjnym, teatry naszego regionu mają naprawdę sporo. Wspomniany Teatr Śląski może się pochwalić m.in. sztuką "Ostatnie tango w Paryżu", która premierę miała pod koniec ubiegłego roku. - Ta sztuka miała największą reklamę ogólnopolską. Wiem, że oglądali ją też zagraniczni goście - wspomina Szaraniec.

Do sukcesów zalicza też "Mleczarnię", "Polterabend" (wystawiany ok. 100 razy) oraz spektakl "Oskar i Pani Róża", który 25 stycznia został pokazany po raz 301 (do tej pory zobaczyło go ponad 30 tys. widzów). Ale rekordzistą jest "Mayday". Przedstawienie swoją premierę miało w 1993 roku, wystawiono je ponad 400 razy i wciąż można je oglądać (np. 23 marca).

"Cholonek" wciąż na fali

Dłużej wystawiany jest "Scenariusz dla 3 aktorów", który możemy oglądać w katowickim Teatrze Korez. - Grany jest już 23. sezon i do dzisiaj cieszy się powodzeniem, zobaczyły go już dziesiątki tysięcy osób - uśmiecha się Mirosław Neinert z Teatru Korez.

"Scenariusz dla 3 aktorów" prezentowany był m.in. w Wiedniu, Budapeszcie, Essen, Kolonii czy Berlinie. Przełomowym momentem dla teatru była jednak premiera słynnego "Cholonka" (2004), sztuki po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach.

- Ten spektakl zmienił sporo w świadomości śląskiej, w życiu wielu osób - podkreśla Neinert. "Cholonek" otrzymał też główną nagrodę Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi". Zostanie wystawiony w Korezie w najbliższą niedzielę, 24 lutego. Zła wiadomość: biletów brak.

Do listy eksportowych produktów dorzucić koniecznie trzeba "Korzeńca", spektakl Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

- "Korzeniec" jest ewenementem na skalę regionu. Jak dla mnie to spektakl kompletny, kilkakrotnie już nagradzany, nie tylko za reżyserię czy role, ale także za muzykę. Ten spektakl sprowadził do nas widzów z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Opola. Pisze się o nim w całym kraju. Ma znakomitą frekwencję - mówi Jarosław Ciołek z Teatru Zagłębia.

Kontrowersja i musicale

W bielskim Teatrze Polskim rekordzistką jest sztuka "Szalone nożyczki". - Premiera odbyła się w 2001 roku, a bilety trzeba rezerwować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem - mówi Janusz Legoń, kierownik literacki Teatru Polskiego.

Ponad 100 przedstawień za sobą ma "Żyd", hitem jest "Singielka" (monodram Anny Guzik). Nie można też zapomnieć o"Miłości w Konigshutte". Według jednego z recenzentów warszawskich, żaden spektakl w Polsce po 1989 roku nie wywołał... tylu kontrowersji.

Wśród przebojów Gliwickiego Teatru Muzycznego są m.in. "Ptasznik z Tyrolu" (premiera w 2000 r.) i "Cyrulik sewilski" (2002). Z kolei chorzowski Teatr Rozrywki ma m.in. "Koguta w rosole" i oczywiście musical "Jesus Christ Superstar". - Od 2000 roku ma swoją wierną widownię, która się zwiększa, bo stali widzowie zaczynają przyprowadzać swoje dzieci - mówi Paweł Rozkrut z Teatru Rozrywki.

Ola Szatan
Polska Dziennik Zachodni
23 lutego 2013
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...