Bliscy Nieznajomi od wtorku w Poznaniu

Ile w nas Kaina, a ile Abla?

W dniach 27 maja – 1 czerwca i 15 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu VII Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI. W programie m.in. spektakle Moniki Strzępki, Wiktora Rubina i Marcina Libera.

Od 27 maja Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na siódmą odsłonę Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI. Festiwal ma formułę tematyczną. Wybór tematu tegorocznej edycji wyjaśnia Paweł Szkotak, dyrektor festiwalu: „Tym razem nasz Festiwal nosi tytuł: KAIN I ABEL Pokażemy skomplikowane relacje między braćmi, ale nie zawężamy pola widzenia tylko do relacji rodzinnych. Bohaterami przedstawień będą także ludzie tej samej lub różnych narodowości zamieszkujący to samo miejsce. Zobaczymy ich w relacjach zgody, nienawiści i lęku. Braterstwa i jego braku. Historia Kaina i Abla to także dobra okazja do tego, żeby przyjrzeć się źródłom zła i zastanowić nad odpowiedzialnością za jego obecność. Ile w każdym z nas jest Kaina, a ile Abla?".

W programie znalazły się następujące spektakle: „Mojo Mickybo" Owena McCafferty'ego w reż. Wiktora Rubina (Teatr Krypta, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie), „Na Boga!" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), „W mrocznym mrocznym domu" Neila LaBute'a w reż. Marcina Hycnara (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), „Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego w reż. Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium, Lublin), SAMOSPALENIE Krzysztofa Szekalskiego w reż. autora (Fundacja Sztuki Orbis Pictus), „Pogorzelisko" Wajdiego Mouawada w reż. Joanny Grabowieckiej (Teatr Polski w Poznaniu), „Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w reż. Roberta Talarczyka (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), „Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).

W klubie festiwalowym Ptapty każdego dnia odbędą się spotkania z twórcami, które poprowadzi Łukasz Drewniak. Ostatnie spotkanie z twórcami „Bitwy Warszawskiej 1920" poprowadzi Paweł Szkotak.
Jak co roku festiwalowi towarzyszą działania przestrzenne – od 15 maja do 3 czerwca w dwóch miejscach w Poznaniu (przed Starym Browarem od ul. Ratajczaka i na Starym Rynku od ul. Wrocławskiej) można oglądać instalację w postaci trójwymiarowych liter nawiązujących do tematu VII Spotkań Teatralnych. Autorem instalacji (a także plakatu promującego festiwal) jest Marcin Markowski.

VII Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Poznania. Sponsorem festiwalu jest Gaz System.
Bilety w cenach od 15 zł do 90 zł można rezerwować i kupować w kasie Teatru oraz na platformie ekobilet.pl. Biuro Obsługi Widzów: tel. 61 852 05 41, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl
www.bliscynieznajomi.pl

Tomasz Łagodziński
Materiał Teatru
24 maja 2014

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia