Bogusław Kaczyński (1942 - 2016)

Dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor programów telewizyjnych.

Urodził się 2 maja 1942 w Białej Podlaskiej. Zmarł 21 stycznia 2016 w Warszawie.

Najwybitniejszy od czasu Jerzego Waldorffa popularyzator muzyki w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretyk muzyki i pianista.

Twórca Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury i znanego na świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie, w latach 1994-1998 był dyrektorem Teatru Muzycznego „Roma", ulubieniec publiczności, Gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech „Wiktorów" i „Super Wiktora", laureat trzech „Złotych Ekranów", „Kawaler Orderu Uśmiechu". W 2010 r. otrzymał godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej" oraz statuetkę „Złotego Hipolita" nadaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uhonorowany prestiżową nagrodą „Piękniejsza Polska" oraz wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami w kraju i zagranicą.

Prorektor warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Od 1970 r. był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkursy Eurowizji i wiele innych. W wyniku plebiscytu „Polityki" Koniec wieku zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.

Autor felietonów i recenzji w piśmie Teatr, Ruch Muzyczny czy Kultura. Autor audycji radiowych i telewizyjnych: „Operowe qui pro quo" (1974-1978), „Zaczarowany świat operetki" (1979-1981), „Rewelacja miesiąca". Jako ekspert występował w wielu programach w mediach min. w Telewizji Polskiej i stacjach telewizyjnych w kraju i za granicą np. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu i Moskwie.
Jest autorem serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja".

W 1998 wyreżyserował wg swojej adaptacji spektakl operowy „Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego w Teatrze Roma (premiera 28 marca).

Kilkakrotnie brał udział w produkcji filmów jako konsultant muzyczny i operowy, a także zagrał Redaktora w „Słowiku Warszawy" w reżyserii Ryszarda Bera (1995).

Bogusław Kaczyński był założycielem Fundacji ORFEO, która wspiera kulturę narodową, propaguje sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promuje ambitne inicjatywy artystyczne.

14 marca 2007 doznał udaru mózgu, czego skutkiem była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Wyszedł ze szpitala 30 maja tego samego roku, zaś po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła. 21 stycznia 2016 roku zmarł w Warszawie z powodu kolejnego udaru mózgu.

Nagrody i odznaczenia:

1979 - Złoty Ekran w kategorii "program muzyczny" za cykl "Operowe qui pro quo"
1983 - Nagroda Komitetu d/s Radia i Tv I stopnia
1983 - "Złoty Ekran 1982" za cykl "Zaczarowany świat operetki", programy o Janie Kiepurze, Marii Fołtyn i Wandzie Wermińskiej.
1985 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za popularyzację muzyki i sztuki operowej
1995 - Order Uśmiechu
1997 - Tytuł Honorowy Białostocczanin Roku
1997 - Super Wiktor
2000 - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
2006 - Warszawa - nagroda Piękniejsza Polska
2006 - Łódź - laureat VI konkursu "Mistrz Mowy Polskiej"
2008 - Lipno - Tytuł Honorowego Obywatela Lipna

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
21 stycznia 2021

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...