Bogusław Linda reżyseruje

"Merylin Mongoł" - reż. Bogusław Linda - Teatr Ateneum w Warszawie

Głośna, grana na całym świecie sztuka "Merylin Mongoł" niczego nie ubarwia i nie upiększa. W jakich kolorach przedstawi ją Bogusław Linda, reżyser spektaklu, który będzie miał swoją premierę 21 kwietnia w Teatrze Ateneum?

Jedna ze starych prawd głosi, że prawdziwa i odpowiedzialna sztuka powinna być z tymi, którzy cierpią, których boli życie, którzy nie mieli tyle szczęścia co inni. Nikołaj Kolada, autor "Merylin Mongoł", uważany za najwybitniejszego współczesnego dramatopisarza rosyjskiego, podziela ten pogląd.

"Merylin Mongoł", to urodziwa, ale za to łatwowierna, niezbyt rezolutna Olga (Olga Sarzyńska). Zaniedbywana przez matkę, poniżana przez siostrę alkoholiczkę (Agata Kulesza) i wykorzystywana przez draba z sąsiedztwa (Marcin Dorociński), marzy o szczęśliwym życiu w wielkim mieście. Chce wyjechać ze swojej prowincjonalnej dziury, zerwać beznadziejny romans, spróbować żyć inaczej. Nadzieja pojawia się wraz z przyjazdem Aleksego (Dariusz Wnuk) - oczytanego, nieśmiałego i delikatnego. Tyle tylko, że marzenia Olgi nikogo nie obchodzą i nie wzruszają. Całe miasteczko żyje oczekiwaniem na ogłoszony przez lokalną wróżkę koniec świata.

W najnowszej premierze Teatr Ateneum zgromadził wyborową obsadę. Agata Kulesza i Marcin Dorociński wcielą się tym razem w role całkowicie odmienne od zagranych w obsypanej nagrodami "Róży". Dariusz Wnuk, również aktor Ateneum, występuje obecnie w przeboju teatru, "Śnie nocy letniej", w roli Lizandra, natomiast Olga Sarzyńska, odtwórczyni głównej roli, została wyłoniona w trakcie serii castingów. Spektakl reżyseruje Bogusław Linda (posiadający, obok aktorskiego, także wykształcenie reżyserskie krakowskiej PWST), a scenografię przygotowuje Małgorzata Szczęśniak, autorka m.in. kilkudziesięciu scenografii teatralnych w Polsce i Europie, od lat blisko współpracująca z Krzysztofem Warlikowskim.

PREMIERA: 21 kwietnia, kolejne spektakle: 22, 24, 25, 26 i 27 kwietnia, 8, 9, 10 oraz 24, 26 i 27 maja 2012 (ostatni spektakl w sezonie 2011/2012), godz. 19:00, rezerwacje: 22 625 24 21, 785 502 201, www.biletyteatrateneum.pl

(-)
Materiał nadesłany
5 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...