"Bonjour Monsieur Chagall" w Teatrze Żydowskim

reż: Gołda Tencer - Teatr Żydowski Warszawa

Barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym wzrastał i dojrzewał ten wybitny artysta.

Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja z Chagallem:

Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lat i zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był "opętany”.

Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie- Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: "Uuu, on siedzi na księżycu”. A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: "Oho, on już lata nad dachami”.

Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie.Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:- Jak się panu podoba, panie premierze?- Wie pan co – odpowiedział premier – ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać.

ng
zyciewarszawy.pl
2 września 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...