Borczuch i aktorzy-amatorzy z Farmy życia

"Paradiso" - Michał Borczuch

W niedzielę, 26 stycznia w Teatrze Łaźnia Nowa "Paradiso". Pokaz pierwszych fragmentów nowego przedstawienia, nad którym pracuje Michał Borczuch.

Spektakl oparty jest na motywach ostatniej części poematu Dantego Alighieri "Boska Komedia". Jego głównym założeniem jest spotkanie, w ramach teatru i sceny, profesjonalnych aktorów z amatorami - osobami autystycznymi z podkrakowskiego ośrodka "Farma Życia". Projekt zbudowany jest z kilku etapów.

26 stycznia 2014 roku zaprezentowane zostaną efekty pierwszego: 9 odsłon - niczym dziewięć dantejskich sfer niebieskich - to dziewięć rodzajów bodźców, procesów, które stymulują tworzenie relacji i porozumienia.

Autyzm stanowi zagadkę współczesnej psychiatrii. Bariera, jaką oddzielony jest od rzeczywistości człowiek autystyczny, często wiąże się z nieprzeciętnymi zdolnościami, jakimi jest obdarzony, dlatego też upatruje się w nim pierwiastka boskiego geniuszu. "Paradiso" Dantego, które jest opisem struktury rajskiego ogrodu, to wyprawa na szczyt harmonii, ale też napięcie między tym, co doskonałe, a tym, co przyziemne. Podobny proces ciągłego poszukiwania dróg i możliwości porozumienia towarzyszy twórcom i uczestnikom tego przedsięwzięcia.

"Paradiso" Michała Borczucha jest teatralnym dialogiem, podróżą przez bodźce i prymarne sygnały służące budowaniu kontaktu - poprzez obraz, dźwięk, dotyk i improwizację. To badanie granic dotarcia do zamkniętego człowieka, do logiki niezgodnej z naszą, a jednak możliwej i fascynującej. Celem projektu jest wzbogacenie zbiorowej świadomości na temat tego zaburzenia oraz próba odwrócenia stereotypów o "innych" - osobach często wykluczanych z przestrzeni społecznej.

Planowana premiera: czerwiec 2014 r

(-)
Materiał Teatru
22 stycznia 2014
Portrety
Michał Borczuch

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia