Bregović, Kayah i polskie piosenki ludowe

„Gaba Janusz i Multifolk Quartet" – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Ósmego dnia festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE po bułgarskiej produkcji „Pamiętnika wariata" rzeszowska publiczność mogła się udać na dziedziniec teatru, gdzie odbył się koncert „Gaba Janusz i Multifolk Quartet".

Repertuar koncertu składał się przede wszystkim z interpretacji znanych utworów Bregovića i Kayah. Oprócz bałkańskiego folkloru, widzowie mogli posłuchać także dwóch pieśni ludowych Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze" w wykonaniu Gaby Janusz, jak i jej własnych, baśniowych kompozycji z jej debiutanckiej płyty zatytułowanej „Chwile, które znasz".

Koncert okazał się być intrygującą opowieścią o kobiecych emocjach. Folkowe aranżacje okazały się nietuzinkowym tłem dla nostalgicznej historii o tęsknocie za ogromną miłością i rozpaczy za czymś dawno temu straconym. Choć brzmi to poważnie i gorzko, wydarzenie miało charakter humorystyczny i nie zabrakło w tym wszystkim dystansu.

Gaba Janusz i towarzyszący jej muzycy (Dariusz Kot, Tomasz Stężalski i Łukasz Zięba) wnieśli na teatralny dziedziniec dużo pozytywnej energii i stworzyli magiczną atmosferę składającą się z dźwięków akordeonu, gitary i różnych instrumentów perkusyjnych.

Naturalnie, tę atmosferę dopełnił piękny i mocny głos Gaby Janusz.

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Rzeszów
3 września 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia