BTL na jesiennych szlakach

Wielkie Otwarcie Sezonu w Białostockim Teatrze Lalek

Rozpoczęte 7 września Wielkie Otwarcie Sezonu w Białostockim Teatrze Lalek przyciąga ogromne zainteresowanie widzów. Zaczęto je prapremierą nowej sztuki Marty Guśniowskiej "Pan Brzuchatek", dla najnajmłodszej publiczności. Zdecydowana większość widzów po raz pierwszy przekracza próg teatru, niejeden przyszły fan w nosidełkach czy na rękach rodziców. Wczorajszy spektakl "Chopin-impresja" z trudem pomieścił chętną obejrzenia tego niezwykłego koncertu-spektaklu publiczność, który już za kilka tygodni rozpocznie światowe tournee od USA po Japonię. Przed nami jeszcze "Fasada", "Kopciuszek", "Valerie" i "Mały tygrys Pietrek"

A już w najbliższą niedzielę białostoczanie ruszają na pierwsze jesienne festiwalowe szlaki. W ciągu najbliższych trzech tygodni wystąpią w 4 międzynarodowych festiwalach w czterech krajach. Najpierw (14 września) Biegun wg mało znanej jednoaktówki Nabokova, pokazany zostanie dwukrotnie w Jekaterinburgu (Rosja). W poprzedniej edycji tego ważnego rosyjskiego festiwalu Valerie BTL-u uhonorowana została główną nagrodą reżyserską. Tydzień później, wyróżniona ostatnio kilkoma nagrodami w Zagrzebiu (Chorwacja) Fasada zaprezentowana zostanie publiczności w Sofii (Bułgaria). Będzie to powrót BTL do Bułgarii po wielu dekadach. W pierwszych dniach października Chopin-impresja rozpocznie swoje wielkie jesienne tournee po świecie, poczynając od udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Jassach, Rumunia. Będzie to pierwsza wizyta BTL w Rumunii, a bezpośrednio po powrocie spektakl łączący mistrzowskie wykonanie muzyki Chopina i wirtuozerską animację marionetkową zostanie pokazany w Warszawie w ramach festiwalu Korczakowskiego, na którym BTL gości rokrocznie od wielu lat.

Liczne międzynarodowe trasy aktorów-lalkarzy białostockich nie przerywają normalnego grania we własnej siedzibie i przed własną publicznością. Kilka innych spektakli, m.in. Sklepy cynamonowe Schulza obejrzeć będzie można na scenie BTL-u.

(-)
Materiały Teatru
11 września 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...