Bursztynowy Teatr Polski

Bursztynowe Pierścienie 2009

Tryumfem szczecińskiego Teatru Polskiego zakończyła się wczorajsza uroczystość rozdania Bursztynowych Pierścieni 2009. Nagrodę dla najlepszego aktora ubiegłego sezonu odebrał związany z tą sceną Jacek Polaczek, a najlepszym spektaklem wybrano wystawiony tu "Ślub" w reż. Waldemara Modestowicza.

Plebiscyt, organizowany przez redakcję "Kuriera Szczecińskiego", odbywał się w tym roku na nowych, nieco zmienionych zasadach. I tak pierwszą selekcję kandydatów do tytułu "Spektakl sezonu 2008/2009" przeprowadziły same teatry, wybierając po trzy tytuły ze swoich premier. Następny krok należał już do publiczności, która spośród 20 zgłoszonych wybrała pięć najlepszych jej zdaniem tytułów ("Ślub" i "Na czworakach" Teatru Polskiego, "Chory z urojenia" Teatru Współczesnego, "Kambek" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz "Lunatyczkę" Opery na Zamku), oraz do szczecińskich dziennikarzy i krytyków - oni dobrali do finałowej stawki kolejne dwa przedstawienia: "Kubusia i jego Pana" Teatru Lalek "Pleciuga" i "ID" Teatru Współczesnego. Na tak wyłonioną siódemkę pretendentów przez miesiąc głosowali Czytelnicy "Kuriera..." i widzowie teatrów, wysyłając kupony i sms-y. 

Po ich zsumowaniu, okazało się, że największe wrażenie na zachodniopomorskiej publiczności zrobił "Ślub" w reżyserii Waldemara Modestowicza. 

Najlepszego aktora ubiegłego sezonu wybierali Państwo spośród siedmiu osób nominowanych przez jury: Katarzyny Ulickiej-Pydy (BTD, za monodram "Kambek"), Beaty Zygarlickiej (Teatr Współczesny, za role Heidi w "ID" i Anny "Rowerzystach"), Małgorzaty Chryc-Filary (Teatr Polski, za rolę Matki w "Ślubie"), Filipa Cembali (Opera na Zamku, za rolę Angela w "Rent"), Jacka Piotrowskiego (Teatr Polski, za rolę Księcia w "Indyku"), Jacka Polaczka (Teatr Polski, za rolę Ojca w "Ślubie") oraz Marii Dąbrowskiej (TL Pleciuga i Teatr Współczesny, za role Pippi w "Pippi Pończoszance" i Beliny w "Chorym z urojenia"). 

Choć wybór był bardzo trudny, nasi Czytelnicy nie mieli wątpliwości: zdecydowaną większością głosów zwyciężył Jacek Polaczek! 

Poza Bursztynowymi Pierścieniami dla spektaklu i aktora wręczono wczoraj również Nagrodę Jury i Srebrną Ostrogę - wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla najlepszego młodego aktora. 

Nagroda Jury przypadła Tatianie Malinowskiej-Tyszkiewicz. Związana z Teatrem Polskim reżyser, doceniona została za osiągnięcia na scenie profesjonalnej, ogólnopolskie sukcesy z młodzieżowym Teatrem Krzywa Scena i studenckim Teatrem Nie Ma oraz za zawodową odwagę. 

Srebrną Ostrogę otrzymał Rafał Hajdukiewicz z Teatru Lalek "Pleciuga" za kreację w przedstawieniu "Kubuś i jego Pan". 

Wszyscy nominowani i nagrodzeni otrzymali bursztynowe statuetki, wykonane przez rzeźbiarza Mariana Preissa. Specjalną oprawę muzyczną na uroczystość rozdania nagród przygotował szczeciński kompozytor Piotr Klimek. 

Tradycją plebiscytu jest organizowanie finału w siedzibie ubiegłorocznego laureata. Od kilku już lat na gale podsumowujące teatralną zabawę zaprasza Teatr Polski. W przyszłym roku ponownie spotkamy się w tej właśnie placówce. 

*** 

Wśród wszystkich głosujących rozlosowaliśmy nagrody. I tak podwójne zaproszenia do uzdrowiska Połczyn-Zdrój wylosowali: Marlena Pilarczyk z ul. Śląskiej w Szczecinie, Iwona Biedrzyńska z ul. Jagiellońskiej w Szczecinie i Marek Hołyński z ul. Wojska Polskiego w Wolinie, a zestawy kosmetyków od perfumerii Douglas otrzymują: Dorota Banaś z ul. Beżowej w Szczecinie, Zuzanna Krzyżak z ul. Lubczyńskiej w Szczecinie-Załomiu i Teresa Rzepecka z ul. Zawadzkiego w Szczecinie. Nagrody są do odebrania w redakcji "Kuriera Szczecińskiego" (pl. Hołdu Pruskiego 8), w p. 401, w godz. 9-16, od dziś do końca roku.

Katarzyna Strózyk
Kurier Szczecinski
2 grudnia 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...