Bursztyny rozdane!

Tegoroczni zwycięzcy: "Udręka życia" i Paweł Wdówka

"Udręka życia" i Paweł Wdówka - to tegoroczni zwycięzcy plebiscytu Bursztynowy Pierścień, organizowanego przez redakcję "Kuriera Szczecińskiego". Gala, podsumowująca 32. edycję imprezy, odbyła się w sobotni wieczór, w hali Opery na Zamku.

Opartą na sztuce Hanocha Levina "Udrękę życia", przeniósł na scenę Teatru Polskiego Adam Opatowicz. W naszym plebiscycie, spektakl miał mocną konkurencję: operę "Eugeniusz Oniegin", komedię "39 stopni" z Piwnicy przy Krypcie i dwa przedstawienia Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego - "Kaligulę" i "Greta Garbo przyjechała".

"Udręka życia" to kameralna opowieść o dojrzałym małżeństwie, w którym wygasły już wszystkie ciepłe uczucia. Para całą swoją energię skupia na tym, by wzajemnie się ranić. Pod pozorami złośliwości i okrucieństwa, kryje się jednak ogromna głębia samotności i tęsknoty za szczęściem.

Pawłowi Wdówce z Opery na Zamku, publiczność, oddająca głosy w plebiscycie, przyznała Bursztynowy Pierścień za rolę Don Josego w balecie "Odcienie namiętności". Artysta znakomicie wytańczył zazdrosnego kochanka w "Suicie Carmen" Rodiona Szczedrina, opartej na najsłynniejszej operze Bizeta. Konkurentami Wdówki do głównej nagrody byli Elżbieta Donimirska (Teatr Polski), Konrad Pawicki, Maciej Wierzbicki, Wojciech Brzeziński (wszyscy za kreacje w Teatrze Współczesnym) i Paweł Wolski (Opera).

Podczas gali, wręczono też dwa inne, prestiżowe wyróżnienia, przyznane przez jury, złożone z dziennikarzy i krytyków teatralnych. I tak Srebrną Ostrogę dla najbardziej obiecującego młodego twórcy zachodniopomorskich scen, otrzymał Paweł Palcat, za spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", wystawiony w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Nagrode Jury z kolei, przyznawaną wybitnym osobowościom lub najciekawszym teatralnym zjawiskom, odebrali twórcy baletu "Odcienie namiętności" z Opery na Zamku.

(kas)
Kurier Szczeciński
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...