Burzliwe rozstanie

"Pięć ostatnich lat" - reż. Wojciech Kępczyński - Teatr Roma w Warszawie

Musical „Pięć ostatnich lat", grany w Teatrze Roma, opowiada historię miłości młodego małżeństwa, która nie kończy się happy endem. Romantyczne porywy serca i niespodziewane zwroty akcji, ujęte w muzyczną klamrę, de capo al fine trzymają publiczność w napięciu.

„Pięć ostatnich lat" to musical, który powstał w 2001 r. w Chicago. Już w rok po prapremierze zaczął zbierać pierwsze laury. Otrzymał nagrodę Drama Desk za muzykę i tekst (których autorem jest Jason Robert Brown) a także nominacje do nagród Lucille Lauter i Quter Critics Circle.

Poznajemy bohaterów: powieściopisarza Jamiego i wybrankę jego serca Cathy, początkującą aktorkę. Jamie (w tej roli Łukasz Zagrobelny) odpowiada historię ich relacji chronologicznie, zaś jego wybranka (Natalia Krakowiak) – od końca. Cathy zachwyca swoją prostolinijnością, nie przypomina celebrytek z pierwszych stron brukowców, jest ambitna i wytrwale pracuje. Pomimo obiecującej kariery pozostaje zwykłą dziewczyną, ubraną w koszulę w kratę i dżinsy, która – jak wiele dziewczyn w jej wieku – niefortunnie ulokowała swoje uczucia. Chciała być kochana, i była, ale tylko przez niespełna pięć lat. Jej mąż Jamie, początkujący powieściopisarz, ma mnóstwo fanek, które tylko czekają na sposobność, by go uwieść. Dla Cathy jest to duże wyzwanie i ciężar, któremu nie potrafi sprostać, zwłaszcza gdy zachowanie i lojalność jej ukochanego pozostawiają wiele do życzenia.

Natalia Krakowiak podkreśla, że różni się charakterem od swojej bohaterki: „W moim przypadku przewrotne jest to, że daleko mi akurat do Cathy. Nie jestem typem kobiety, która podąża ślepo za swoim mężczyzną, pozwala mu niemal na wszystko, w imię wielkiej miłości byłaby skłonna przebaczyć największą krzywdę. Rola, w którą się wcielam, jest dla mnie dużym wyzwaniem, ale też pokazuje inne spojrzenie na życie w związku."

Wszystkie wydarzenia są przedstawione z udziałem muzyki, która stopniuje napięcie. To ona pokazuje zmieniające się zaangażowanie emocjonalne bohaterów i kolejne etapy ich związku. Za kierownictwo muzyczne spektaklu odpowiada Jakub Lubowicz.

Łukasz Zagrobelny i Natalia Krakowiak stworzyli interesujący duet. Natalia Krakowiak zaskoczyła mnie swoim wykonaniem utworów. Zazwyczaj widywałam ją w nostalgicznych i melancholijnych piosenkach, którymi zawsze potrafiła zachwycić i poruszyć. Tym razem sprawdziła się w repertuarze bardziej odważnym, wymagającym użycia większych możliwości głosowych. Brawurowo wprowadzała widza w świat kobiecych namiętności: miłości, zazdrości, rozpaczy. Łukasz Zagrobelny śpiewał bardzo dynamicznie i energetycznie. W obsadzie musicalu zamiennie występuje również inny damsko-męski duet: Weronika Bochat i Rafał Drozd.

Reżyser spektaklu Wojciech Kępczyński uważa, że pod względem aktorskim jest to bardzo trudny materiał. Wokalnie również trzeba wykazać się nienaganną techniką i wielkim talentem. Scenografia jest bardzo ciekawa, podkreślona niesamowitą grą świateł.

Premiera musicalu została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność, były kwiaty, owacje na stojąco. Musical pt. „Pięć ostatnich lat" z pewnością przyciągnie jeszcze wielu widzów.

Kinga Woźniak
Dziennik Teatralny Warszawa
15 marca 2016

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...