By nas wzruszać i bawić

wystawa "Oblicza lalek" - Wrocławski Teatr Lalek

Długa historia lalek dowodzi, że mogą one przedstawiać wszystko, i że te istoty fikcyjne, ożywione wolą człowieka, który sprawił, że zaczęły się ruszać i mówić, stają się do pewnego stopnia istotami ludzkimi, natchnionymi - dobrze albo źle - by nas wzruszać i bawić.
George Sand, Dernieres pages, 1877.

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza 26 marca 2010 r. o godz. 11.30 uroczyste otwarcie wielkiej wystawy pt. "Oblicza lalek".                                                     

Wystawa dokumentuje historię i technikę teatru lalek. Zaprezentujemy eksponaty pochodzące ze zbiorów Wrocławskiego Teatru Lalek, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha w Krakowie, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera oraz prof. Jacka Radomskiego – pod patronatem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

To pierwsza we Wrocławskim Teatrze Lalek wystawa tak szeroko prezentująca historię i techniki lalkowe w dziejach teatru lalkowego!

Wystawa przygotowana została z myślą o dzieciach, eksponaty są więc prezentowane w sposób przystępny i atrakcyjny dla małego Widza. Tylko u nas dzieci mogą podczas jednej wizyty poznać wszystkie znane techniki lalkarskie i zobaczyć, jak wygląda oryginalna jawajka, marionetka sycylijska, bunraku, a nawet skórzana lalka indonezyjskiego teatru cieni!

Na wystawie znajdą się nie tylko lalki, ale również unikalne fotografie, projekty i grafiki z archiwum Wrocławskiego Teatru Lalek i Biblioteki Uniwersyteckiej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną  prace wybitnych artystów z Polski (Eugeniusz Get-Stankiewicz; Jerzy Chodurski, Elżbieta Terlikowska, Jerzy Zitzman, Jan Polewka, Jadwiga Mydlarska-Kowal) oraz zagranicznych (Czesi Dalibor Bača i Pavel Hubička czy Szwajcarka Susanna Brunner).

Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca roku 2010. Wstęp jest bezpłatny.

26 marca zostanie odsłonięta ponadto stała ekspozycja portretów aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek autorstwa Darii Kopiec i Moniki Koteckiej. W tej chwili zdjęcia można zobaczyć na www.teatrlalek.wroclaw.pl.

Dzień otwarcia wystawy zbiegnie się ponadto z 400. spektaklem „Calineczka” w wykonaniu Anny Kramarczyk.

Anna Hejno
Materiały Teatru
24 marca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia