Być jak mistrz

"Być jak Frank Sinatra" - reż: Witold Mazurkiewicz - Teatr Rampa w Warszawie

Któż nie chciał być jak on? Wielki artysta, który zrobił oszałamiającą karierę, a swoim niepowtarzalnym głosem czarował i uwodził. Mężczyzna, który miał niebywały wręcz talent podbijania serc najpiękniejszych kobiet. Czterokrotnie żonaty, wytrawny poszukiwacz kobiety idealnej - Frank Sinatra

Tak o wielkim artyście mówił Witold Mazurkiewicz, aktor i reżyser, który z myślą, by swoją fascynację Sinatrą przenieść na deski teatru, nosił się od dawna. Po takim wstępie można się spodziewać, że najnowszy spektakl w jego reżyserii będzie pokazywać Sinatrę. Takiemu złudzeniu ulegnie zapewne sam widz w pierwszych chwilach spektaklu.

Tymczasem przedstawienie "Być jak Frank Sinatra" o wiele bardziej\'\'opowiada o ludzkim losie. Z jednej strony mamy tu opowieść o człowieku bez reszty "sinatromanią" ogarniętym, a z drugiej o prostym zjadaczu chleba, żyjącym szarym, zwykłym życiem u boku jednej i tej samej żony, w od lat tej samej, nudnej pracy. Bohater, w którego rolę wciela się Jarosław Tomica, to nie Frank Sinatra. To człowiek, który znalazł się na życiowym zakręcie. Ponieważ własne życie uznaje za nie do końca udane, coraz bardziej utożsamia się ze swoim idolem, uosabiającym wszystkie jego niespełnione pragnienia. Wcielając się w Sinatrę, nie tyle ucieka od problemów, co stara się zmienić otaczającą go nieznośną rzeczywistość. Przy okazji zadając sobie i publiczności trudne, ale kluczowe dla wszystkich pytania: co jest w życiu najważniejsze? Czy można znaleźć receptę na szczęście? Dla bohatera będzie nim odważna realizacja marzeń, choćby postrzeganych przez innych jako dziwactwo.

Do obejrzenia spektaklu zachęca wspaniała oprawa muzyczna. Trzynaście najsłynniejszych piosenek Franka Sinatry w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego śpiewają Brigida Turowska, Jarosław Tomica i Michał Zgiet. Dodatkowym atutem jest muzyka wykonywana na żywo przez zespół z Włodzimierzem Nahornym na czele.

iwo
Idziemy
24 grudnia 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...