Bydgoski teatr rusza w objazd

"Plastusiowy pamiętnik" - reż. Lena Frankiewicz - Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

"Plastusiowy pamiętnik" w reż. Leny Frankiewicz oraz "Źle ma się kraj" w reż. Weroniki Szczawińskiej to dwa spektakle z repertuaru Teatru Polskiego, które będzie można obejrzeć na scenach mniejszych miast woj. kujawsko-pomorskiego. Oba wytypowano właśnie do tegorocznej edycji programu Teatr Polska.

- Inspiracją dla jego powstania były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Skutecznie przybliżały one mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu - przyznaje Kaja Stępkowska z Instytutu Teatralnego, który od 2009 roku jest stałym organizatorem programu.

Dodaje też, że do jego tegorocznej edycji zgłoszono aż 109 spektakli, spośród których ostatecznie wytypowano 19, w tym dwa bydgoskie. Dzięki temu TPB otrzyma specjalne dofinansowanie na łącznie 10 wyjazdowych przedstawień swojego zespołu.

"Plastusiowy pamiętnik", [na zdjęciu] czyli bajkę, która okazała się chyba największą rewelacją ubiegłego sezonu, będzie można obejrzeć kolejno w: Wałczu (19 września br.), Brodnicy (21.09), Inowrocławiu (8.10), Chełmży (10.10) i w Chojnicach (12.10). Reżyserka Lena Frankiewicz wraca nim do zapomnianych już przygód stworka z plasteliny opisanych przez Marię Kownacką. Do tego skutecznie uwodzi nie tylko dzieci. Przedstawienie można bowiem traktować zarówno jako zabawne i radosne, jak i inteligentną, czy nawet sentymentalną podróż w przeszłość.

Natomiast "Źle ma się kraj" jest przedstawieniem dedykowanym już raczej dorosłym widzom. To współczesna dramaturgia stanowiąca gorzką rozprawę na temat kondycji demokracji i żyjącego w niej społeczeństwa, którą najtrafniej chyba kwituje zdanie: "Wiemy, ile rzecz kosztuje, ale nie znamy jej prawdziwej wartości". To przedstawienie obejrzymy w: Sępólnie Krajeńskim (21.10), Nakle nad Notecią (23.10), Chełmnie (25.10), Inowrocławiu (6.11) i w Chełmży (8.11).

Bogdan Dondajewski
Gazeta Pomorska
5 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia