Bytomska opera w Sali Kongresowej

"Tosca" - reż. Tadeusz Bradecki - Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza serdecznie na "Toskę" Giacomo Pucciniego. 26 stycznia /w niedzielę/ o godz. 18 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu i 1 lutego /w sobotę/ o godz. 19 - w Sali Kongresowej w Warszawie.

W Operze Śląskiej w Bytomiu najnowsza premiera tego tytułu miała miejsce w październiku 2012 r. i była czwartą realizacją dzieła Pucciniego na bytomskiej scenie. Pierwsza "Tosca" Opery Śląskiej wystawiona została 15 września 1945 r. pod kierownictwem artystycznym Adama Didura (była to druga premiera w historii tego rodzącego się w powojennej Polsce teatru!). Kolejna - w roku 1956 - pod kierownictwem muzycznym Jerzego Procknera, w reżyserii Jerzego Popiela i ze scenografią Józefa Szajny. Po raz trzeci została wystawiona po blisko 30 latach w roku 1985, wprowadzona do repertuaru z wielkim sukcesem przez Napoleona Siessa i w reżyserii Marii Fołtyn. W roku 2012 r. tytuł ten powrócił na bytomską scenę w premierowej realizacji, w reżyserii i inscenizacji Tadeusza Bradeckiego (który w Operze Śląskiej reżyserował wcześniej takie tytuły jak: "Requiem" Palestra (1990), "Maksymilian Kolbe" Probsta (1990) i "Widma" Moniuszki (1998); pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina i ze scenografią Jagny Janickiej.

Akcja "Tosci" rozgrywa się w Rzymie 17 czerwca 1800 r. i obejmuje 24 godziny. Pełne napięcia sceny rozwijają akcję niczym w tragedii antycznej, aż po tragiczny finał. Śpiewaczka Floria Tosca kocha malarza Maria Cavaradossiego, na drodze do ich uczucia staje jednak prefekt policji rzymskiej - baron Scarpia...Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi zostaje schwytany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Śpiewaczka zabija barona Scarpię, lecz zemsta szefa policji dosięga kochanków nawet po jego śmierci

W spektaklach pod batutą Andrzeja Knapa wystąpią soliści*: Floria Tosca - Anna Wiśniewska-Schoppa, Mario Cavaradossi - Gianluca Zampieri (gościnnie), Baron Scarpia - Adam Woźniak, Cesare Angelotti - Bogdan Kurowski, Zakrystianin - Zbigniew Wunsch, Spoletta - Janusz Wenz, Sciarone - Witold Dewor, Pastuszek - Ewelina Szybilska, Dozorca więzienia - Cezary Biesiadecki, Urzędnik - Paweł Brol, Kat - Zbigniew Biliński oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej.

Jedna z najpopularniejszych opera świata! Ujmująca muzyka, wielka miłość, krwawa zbrodnia, tragiczne poświęcenie

Bilety na spektakl w Operze Śląskiej dostępne na www.opera-slaska.pl; informacje i rezerwacje miejsc: kasa biletowa Opery Śląskiej tel. 32/ 39 66 877; 39 66 815; Dział Imprez i Reklamy tel. 32/ 39 66 808; 39 66 853.

Bilety na spektakl w Sali Kongresowej dostępne na: www.opera-slaska.pl; www.eventim.pl; Roland Górny SDH "Sezam", ul. Marszałkowska 126; tel. 602 838 646.

(-)
Materiał Teatru
24 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia