Cała naprzód, czyli premiera „Robinsona" w katowickim Ateneum

„Robinson" - reż. Robert Drobniuch - Teatr Ateneum w Katowicach

Ostatnią realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym sezonie będzie „Robinson" Anny Andraki na motywach „Przypadków Robinsona Kruzoe" Daniela Defoe w reżyserii Roberta Drobniucha, ze scenografią Katarzyny Proniewskiej-Mazurek i muzyką Katarzyny Brochockiej. Premierę zaplanowano na sobotę 21 maja o godz. 17.00.

Sztuka napisana na zamówienie katowickiego Teatru jest sceniczną wersją popularnej XVIII-wiecznej powieści podróżniczej angielskiego pisarza, opowiadającej o przygodach rozbitka, Robinsona Crusoe.

Młody bohater zafascynowany morzem i opowieściami żeglarzy, ucieka z domu na statek. Ma jednak pecha i zarazem szczęście – podczas sztormu żaglowiec tonie wraz z całą załogą, ale Robinson jest uratowany. Wyrzucony przez fale na bezludną wyspę powoli uczy się żyć, korzystając z tego, co daje mu przyroda. Mijają lata, kiedy na wyspie pojawia się Drugi Człowiek...

Na scenie zobaczymy Michała Skibę (w roli tytułowej) oraz Krystynę Nowińską, Ewę Reymann, Marka Dindorfa, Grzegorza Eckerta, Dawida Kobielę i Bartosza Sochę.

Dodajmy, że reżyseria światła jest dziełem Prota Jarnuszkiewicza, a nad ruchem scenicznym czuwa Błażej Twarowski.

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
18 maja 2022
Portrety
Robert Drobniuch

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia