Całe bogactwo tańca

18. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej - Bytom

W tym roku przypada 18. edycja Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu. 30 zespołów teatralnych, 40 nauczycieli, 50 różnych technik, trzy sceny oraz masa programu na około: warsztaty tańca współczesnego, taniec integracyjny, spotkania menadżerów sztuki, tańce dla seniorów, pisanie o tańcu, warsztaty fotograficzne i wiele, wiele więcej

Tegoroczną nowością będzie Europejski Festiwal Tańca Współczesnego Bytom – Kraków. Spektakle będą odbywać się w Śląskim Teatrze Tańca, starej cechowni Kopalni Rozbark oraz innych miejscach dobieranych bezpośrednio do projektów, zależnie od potrzeb określonego spektaklu.

Całe to bogactwo zostało zamknięte w program, o którym Jacek Łumiński – dyrektor Śląskiego Teatru Tańca mówi: „zawsze dzielimy program na kilka segmentów. Są zespoły z głównego nurtu, takie jak Cullberg czy Compagnie Drift. I są zespoły zupełnie nowe: z Izraela przyjedzie grupa Machol Shalem – wielkie odkrycie Festiwalu w Arco i krytyków izraelskich, którzy bardzo ją rekomendowali. Są też zespoły tzw. średniej wielkości – jakby pomiędzy początkującymi a już dobrze znanymi, tak jak na przykład Zvi Gotheiner Company ze Stanów Zjednoczonych. Zespół reprezentuje taki styl tańca współczesnego, w którym znaleźć można cechy baletowe.

Wydaje mi się, że jest to ciekawe i na pewno wielu ludziom będzie się podobać. Jest też alternatywa, być może nawet dla niektórych szokująca. W Bytomiu pokazywaliśmy różne rzeczy – ludzie byli oburzeni, ale potem okazywało się, że akurat ten najbardziej szokujący spektakl uznawano za jeden z najlepszych. Często te spektakle okazują się szokiem, bo pokazują sprawy przez nas nieoczekiwane, często mocno osobiste”.

m.
Ultramaryna
28 czerwca 2011

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia