Całkowita obojętność świata

"Umwuka" - reż. Jan Naturski - Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

W Teatrze Muzycznym Capitol 5 czerwca premiera spektaklu "Umwuka" w reż. Jana Naturskiego z muzyką Grzegorza Mazonia, który powstaje w 20. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie. A 7 czerwca twórcy zapraszają na akcję "Bębnimy dla Rwandy".

W Rwandzie w ciągu trzech miesięcy zamordowano prawie milion osób, przy całkowitej obojętności świata, w milczeniu przyglądającego się tragedii. Twórcy spektaklu opierają się na reportażu Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć", opisującym tamte wydarzenia.

Wokół premiery

7 czerwca (sobota) godz. 16 na skwerze przy Capitolu (a jeśli będzie padało, to wewnątrz, na Podwórku) "Bębnimy dla Rwandy". Zapraszamy wrocławian z wszelkiego rodzaju bębnami, bębenkami, marakasami i tamburynami - z dowolnymi instrumentami perkusyjnymi.

Rytm nabiją: Konrad Imiela, dyrektor Capitolu, aktorzy i muzycy występujący w spektaklu.

Mikołaj Woubishet, jeden z aktorów "Umwuki" i spiritus movens projektu: - Chcemy wyzbyć się myślenia o mieszkańcach Afryki jako o ludziach z Trzeciego Świata, przestać patrzeć na tamte wydarzenia przez pryzmat odległości czy koloru skóry. Pokazać, że jest nam wszystkim bardzo blisko do Rwandyjczyków, a nawet - że przy pewnych niefortunnych zbiegach okoliczności, to my moglibyśmy chwycić za maczety.

12 czerwca po spektaklu (czyli ok. godz. 20.30) na Scenie Ciśnień odbędzie się spotkanie z Wojciechem Tochmanem. Poprowadzi je Magda Podsiadły. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
30 maja 2014

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia