Całość „Dziadów” na deskach Teatru Polskiego

"Dziady I, II, III, IV" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

Po pierwszy raz w historii teatru w całości na scenie wystawiane są „Dziady" Adama Mickiewicza. Premiera spektaklu w reż. Michała Zadary, odbywa się na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.

Prace na wystawieniem w całości mickiewiczowskich „Dziadów" rozpoczęły się w 2010 r. W 2014 r. na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego wystawiono części I, II i IV oraz utwór „Upiór", poprzedzający II część „Dziadów". Rok później Zadara zrealizował III część. W sobotę publiczność ogląda premierę spektaklu, na który składają się wszystkie części, łącznie z „Ustępem" oraz „Objaśnieniami". Przedstawienie, w którym zaplanowano sześć przerw, potrwa 14 godzin.

Według dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztofa Mieszkowskiego, wystawienie „Dziadów" w całości to najważniejsze wydarzenie ostatniego dziesięciolecia we wrocławskim teatrze.

45 lat temu „Dziady" podzieliły społeczeństwo

Reżyser spektaklu w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że „Dziady" w jego realizacji to wierna adaptacja dramatów Mickiewicza. – To są „Dziady" bez skrótów, co oznacza, że żadne słowo nie zostało wyrzucone (...). Kierowaliśmy się pierwszym wydaniem oraz rękopisami autora – powiedział Zadara.

Wielkie przedsięwzięcie scenograficzne

Podkreślił, że wierność tekstowi jest również związana z dużym przedsięwzięciem scenograficznym. – „Dziady" są utworem bardzo różnorodnym. Pierwsza cześć dzieje się na przykład w saloniku, a później w lesie, druga część dzieje się na cmentarzu, a trzecia w różnych miejscach. To są olbrzymie zmiany lokalizacji, które trzeba przeprowadzić, by sceny zostały zagrane tak, jak je napisano – mówił reżyser.

GRAMY NA DUŻEJ:Adam MickiewiczDZIADY bez skrótówreż. Michał Zadara20 lutego 2016, godz. 12:00 - CAŁOŚĆ -...
Posted by Teatr Polski we Wrocławiu on 19 luty 2016

„Dziady" bez cenzury - spełnienie postulatów studentów z 1968 r.

Na plakacie przedstawienia widnieje fotografia z 1968 r., która dokumentuje protest studentów przeciwko zdjęciu z afisza „Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. – Idea ówczesnych protestów była taka, by nie cenzurować „Dziadów". My po raz pierwszy jesteśmy w stanie spełnić te postulaty – dodał Zadara. Premiera całości „Dziadów" odbędzie się w sobotę. Później utwór będzie grany w częściach, a całość przedstawienie ponownie będzie można zobaczyć w kwietniu.
PAP

(-)
TVP (PAP)
22 lutego 2016
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...