Cantata Negra w krakowskim klubie Artefakt

„Cantata Negra” - reż. Paweł Szarek - krakowski klub Artefakt

Muzyczny spektakl Cantata Negra zostanie zaprezentowany 17 października w krakowskim klubie Artefakt. Pokaz poprzedzi występ gotyckiej wokalistki Negradonny.

Spektakl na jednego aktora i pianistkę, (Łukasz Szczepanowski, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Weronika Krówka, wybitna pianistka i performerka) utrzymany w duchu niemieckiego przedwojennego kabaretu, pełnego groteski i kontrastowej ekspresji, który w kilku autorskich songach, monologach i figurach gimnastycznych opowie historię 'innego' - odszczepieńca, niedopasowanego, niezrozumianego, który nie potrafił się dostosować do świata czy systemu który odbiera jako opresyjny.

Kogoś pozornie bez właściwości, bez twarzy, kogo mijamy każdego dnia, nie zauważając jego istnienia, z kim nie próbujemy się porozumieć, komu z zasady nie oddajemy odrobiny uwagi. Kogoś kto ma dość, kogoś na skraju, kogoś kto jest tykającą bombą, tuż za naszym bezpiecznym progiem. Jednostki w poczuciu zdrady skazanej na samotność i odrzucenie które to w zderzeniu z wykluczającym społeczeństwem i w niesprzyjających warunkach rodzą rewolucje, terror, bestię.
Spektakl o cenie nonkonformizmu i bezkompromisowości w ospałym, egoistycznym, pełnym hipokryzji świecie. O oszukiwaniu się, często bezsilnej walce z samym sobą i z owym nie umiejącym już porozumiewać się światem. W końcu o niebezpieczeństwach czających się w braku czujności otoczenia - i nieumiejętności rozpoznania przez owe otoczenie zagrożeń, które takie stany rodzą.
Formalnie, oprócz mocnej bazy w inspiracji światem mrocznego i wyzwolonego „czarnego kabaretu" lat '20 i '30, Cantata Negra wyrasta z ducha fascynacji niemieckim ekspresjonizmem zwłaszcza nurtu społecznego (kammerspielfilm) - dziełami Langa, Murnaua i Picka, teatrem Wedekinda i Brechta, malarstwem Kokoschki czy Schiele.
Cantata Negra w swoim założeniu jest „spektaklem podróżnym", pozbawionym, jak nasz bohater, stałego zameldowania, obwoźnym teatrem cudów który swoje podwoje otworzy zawsze w innej lokacji- teatrach, klubach, przestrzeniach prywatnych, mieszkaniach, dachach, ogrodach. Zakładamy miejsca najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące. Każda nowa lokacja otwiera pokazowi nowe znaczenia, nadaje mu nowy kontekst, czyniąc każdy z nich niepowtarzalnym, zupełnie wyjątkowym doświadczeniem, za każdym razem innym i opatrzonym z tego tytułu kolejnym #numerem.
17.10.2021 Artefakt Cafe, Dajwór 3, Kraków
19:00 - support: Negradonna [dark folk, Kraków]
20:00 - Cantata Negra
tekst, piosenki i reżyseria Paweł Szarek
przestrzeń Klaudia Dziurawiec
dźwięk Rafał Szumny
czas trwania 70 minut
premiera lipiec 2021
Paweł Szarek
Materiał organizatora
16 października 2021

Paweł Szarek
Materiał organizatora
16 października 2021

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...