Capitol wrócił z festiwalu Live Arts w Filadelfii

"Operetka" - Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Teatr Muzyczny Capitol wrócił z festiwalu Live Arts w Filadelfii, gdzie pokazał "Operetkę" Witolda Gombrowicza w reż. Michała Zadary z muzyką Leszka Możdżera.

„Operetka” na festiwalu Live Arts w Filadelfii przyjęta została znakomicie. Warto podkreślić, że było to pierwsze wystawienie tego dramatu w Stanach przez zawodowy teatr: zatem amerykańska premiera. 

Rita Gombrowicz, która towarzyszyła artystom już na próbach, po premierze powiedziała, że po raz pierwszy widziała tak awangardowe odczytanie „Operetki”, ale absolutnie w duchu i intencji Autora, inscenizowane świetnie na dzisiejsze czasy.

Capitol zagrał na festiwalu pięć spektakli. Przyjmowane były przez amerykańską publiczność równie gorąco jak premiera, choć w połowie wyjazdu nie obyło się bez konieczności bardzo nagłego zastępstwa. Zaproponowane przez Michała Zadarę rozwiązanie tej sytuacji opisuje dość barwnie Konrad Imiela (po szczegóły zapraszamy na stronę www.teatr-capitol.pl. W artykule „Nasz człowiek w Filadelfii” znajdą Państwo relacje z wyjazdu).

Live Arts jest festiwalem o trzynastoletniej już historii - co roku organizatorzy sprowadzają do Filadelfii kilkanaście najlepszych spektakli teatralnych, tanecznych i muzycznych z całego świata. „Operetka” została zaproszona do udziału w nurcie głównym przeglądu, czyli Live Arts. 
W tym roku poza Capitolem zaproszono do nurtu głównego 15 zespołów teatralnych, w tym gwiazdy lokalne jak Pig Iron Company, New Paradies Laboratories czy Mike Daisey, a także teatr Back to Back z Australii i austriackiego choreografa Williego Dornera, znanego również w Polsce. Dyrektor artystyczny Philadelphia Live Arts, Nick Stuccio, wybrał do programu tegorocznego festiwalu „Operetkę” w reż. Michała Zadary podczas wizyty studyjnej w Polsce, zorganizowanej dwa lata wcześniej przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Występy Teatru Capitol na Live Arts poprzedziło spotkanie „Teatr Witolda Gombrowicza i Michała Zadary”, które odbyło się w The University of the Arts w Filadelfii, z inicjatywy wydziału teatru Swarthmore College. Wzięli w nim udział Michał Zadara - absolwent Swarthmore, Tom Sellar - redaktor naczelny magazynu Theater wydawanego przez Yale University i recenzent teatralny Village Voice, oraz gość specjalny - Rita Gombrowicz, opiekunka spuścizny artystycznej swego męża. Spotkanie poprowadził jeden z największych znawców Gombrowicza w USA, prof. Allen Kuharski, który w Swarthmore kieruje wydziałem teatru.
 
Głosy prasy:

Ważne i dobrze zainscenizowane przedstawienie.
Broad Street Review

Można już śmiało powiedzieć, że to najbardziej niezwykła produkcja tegorocznego Live Arts & Philly Fringe Festival - a to dużo, jak wie każdy, kto zna ten festiwal.
Philly From The Inside Out

(-)
Materiały Teatru
18 września 2009

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia