Carlo Gozzi (1720 - 1806)

Dramatopisarz, autor baśni „Księżniczka Turandot" i „Miłość do trzech pomarańczy".

Urodził się 13 grudnia 1720 w Wenecji. Zmarł 4 kwietnia 1806 w Wenecji.

Urodzony w Wenecji, pochodził ze starej weneckiej rodziny. Długi jego ojca kazały mu poszukiwac zajęcia w wieku szesnastu lat. Dołączył do armii weneckiej stacjonującej w Dalmacji; trzy lata później powrócił do Wenecji, gdzie prędko uzyskał reputację jako najinteligentniejszy członek towarzystwa Granelleschi, do którego dostęp dały mu jego poematy satyryczne. Towarzystwo to gromadziło najlepszych literatów weneckich. Jednym z jego celów było zachowanie starej toskańskiej literatury.

Dramaty, które pisali Pietro Chiari i Carlo Goldoni na wzór francuski (Molier) zagroziły pozycji i działalności towarzystwa. Gozzi napisał w jej obronie: satyrę; La tartana degli influssi per l'anno 1756 (w roku 1757), a w roku 1761 komedię: Miłość do trzech pomarańczy, lub: Analisi riflessiva della fiaba L'amore delle tre melarance, parodia poetów piszacych na wzór francuski. By wykonać komedię zwrócił się do trupy Sacchiego, która przez sukcesy Chiariego i Goldoniego niemal upadła.

Satyra Miłość do trzech pomarańczy zawierała wiele elementów bajkowych, co było zupełną innowacją w tej epoce. Gozzi zaskoczony powodzeniem stworzył całą serię bajek, które wysoko potem oceniali: Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller, Madame de Staël i Jean de Sismondi. Jedną z nich Turandot o Re Turandote, przetłumaczył Friedrich Schiller na język niemiecki.

Jego dzieła zostały opublikowane w 10 tomach w Wenecji, w 1792 roku.

Jego brat, Gasparo Gozzi, był również znanym pisarzem tamtych czasów.

(-)
Wikipedia
13 grudnia 2022
Portrety
Carlo Gozzi

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia