„Carmina Burana” zabrzmiała na Wawelu!

19. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Podczas trzech wieczorów na wawelskim dziedzińcu - w ramach XIX Letniego Festiwalu - Opera Krakowska zaprezentowała jedno z najbardziej imponujących dzieł chóralnych XX wieku– „Carmina Burana" C. Orffa. Publiczność przyjęła widowiskową inscenizację z zachwytem, nagradzając artystów długimi owacjami na stojąco.

Soliści i orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka, znakomity chór, pojawiający się zewsząd tancerze i żonglująca flagami Gwardia Gryfa sprawili, że podczas ostatniego spektaklu „O Fortuno" zabrzmiało na bis. Mimo że nie były to najcieplejsze i bezdeszczowe czerwcowe wieczory, atmosfera była gorąca.

W spektaklach wziął udział ponad 200-osobowy zespół artystyczny Opery Krakowskiej. Oratorium wykonali soliści: Katarzyna Oleś-Blacha, Mariusz Godlewski, Stanisław Kufluk i Adam Sobierajski oraz blisko 90-osobowy chór przygotowany przez Zygmunta Magierę, a także Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej. Porywającą muzykę dopełnił taniec w choreografii Emila Wesołowskiego
w wykonaniu zespołu baletu i uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Gwardia Gryfa – czyli wspaniali sbandieratori, pokazali zjawiskową sztukę żonglerki chorągwiami. Inscenizację widowiska przygotowali Bogusław Nowak i Emil Wesołowski. Światła i multimedia opracował Dariusz Pawelec, a scenografię i kostiumy przygotowała Bożena Pędziwiatr.

„Carmina Burana" zostanie wykonana przez solistów, chór i orkiestrę Opery Krakowskiej
26 czerwca 2015 na Rynku w Jaśle, w ramach obchodów 650. rocznicy nadania praw miejskich Jasłu.

 

(-)
Materiał Teatru
29 czerwca 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...