Centrala Michała Zadary

nowa przestrzeń twórcza

To nowa przestrzeń twórcza stworzona przez Michała Zadarę

CZYM JEST CENTRALA

CENTRALA tworzy spektakle. Jej misją jest tworzenie aktualnych i nowatorskich dzieł, wykraczających poza przyjęte normy nie tylko pod względem estetyki i treści, ale takżż pod względem relacji w procesie produkcji. CENTRALA prezentuje spektakle w instytucjach, z którymi współpracuje, nie posiada własnej siedziby. Artyści i pisarze związani od początku z CENTRALĄ to Arkadiusz Brykalski, Jan Duszyński, Allen Kuharski, Artur Sienicki, Arkadiusz Ślesiński, Robert Rumas, Barbara Wysocka i Michał Zadara. Dyrektorką koordynującą działania CENTRALI jest Marta Kuźmiak. W CENTRALI rozumiemy, że kontekst determinuje sens. Rama jest tak samo ważna jak obraz i nie ma sensu pokazywać nowych obrazów w starych ramach, ponieważ chodzi w nich o coś całkiem innego niż dawniej. CENTRALA wymyśla nie tylko nowe estetyki, obrazy i dźwięki, ale wymyśla je w nowych kontekstach instytucjonalnych i ekonomicznych. Chcąc tworzyć nowe spektakle, trzeba stworzyć nowe instytucje.

CENTRALA współpracuje z instytucjami publicznymi i prywatnymi, szukając sposobów, by elastycznie wykorzystywać zasoby różnych podmiotów w procesie tworzenia sztuki. Jej dotychczasowymi partnerami byli: Sinfonietta Cracovia, Muzeum Historii śydów Polskich, Agencja Artystyczna GAP, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Biblioteka Narodowa.CENTRALA jest przejrzysta, niezależna i elastyczna, zdolna do transformacji i podejmowania działań ryzykownych. CENTRALA pragnie naruszać hierarchie, siać zamęt, wzbudzać niepokój i zachwyt. CENTRALA produkuje spektakle na najwyższym poziomie, ambitne a zarazem popularne, demokratyczne i jednocześnie krytyczne.

Debiutem Centrali był radykalny projekt Chopin bez fortepianu. W marcu 2013 roku Sinfonietta Cracovia zagrała oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina pod kierownictwem Jacka Kaspszyka bez pianisty. Aktorka Barbara Wysocka wykonała partię fortepianu, opowiadając ją, takt po takcie, równocześnie podważając ustalone sposoby recepcji Chopina w Polsce, proponując nowe, twórcze podejście do jego muzyki. Spektakl wyreżyserowany przez Michała Zadarę został uznany za najważniejsze wydarzenie kulturalne w marcu w Krakowie i zaproszony na najważniejszy polski festiwal chopinowski, Chopin i jego Europa, gdzie będzie prezentowany 21 sierpnia 2013 r.

Aktualnie realizowanym przez Centralę projektem jest inscenizacja opowiadania Marka Hłaski “Wszyscy byli odwróceni” w reżyserii Michała Zadary w nowym, otwartym kilka miesiecy przed premierą spektaklu Muzeum Historii Żydów Polskich. Opowiadanie o losach polskich Żydów w nowym państwie Izrael stawia najbardziej podstawowe pytania o przynależność, wolność i godność człowieka. Michał Zadara pracuje z zespołem takich aktorskich indywidualności jak: Edward Linde-Lubaszenko, Barbara Wysocka, Oskar Hamerski, Anna Cieślak czy Arkadiusz Brykalski, odkrywając niespodziewanie wyraziste oblicze niepokornego pisarza, Marka Hłaski. Premiera spektaklu w Warszawie 18 lipca 2013 r. w Muzeum Historii  Żydów Polskich, a już jesienią również w Łodzi. Spektakl jest koprodukcją Centrali, Agencji Artystycznej GAP, Muzeum Historii Żydów
Polskich oraz Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

www.centralateatr.wix.com/centrala
Kontakt:
Marta Kuźmiak,
e-mail: news@zadara.pl
telefon: + 48 501 795 110

(-)
Materiał Organizatora
9 lipca 2013
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...