Centrum Sztuki Dziecka inauguruje sezon w nowej siedzibie

"Chodź na słówko" - reż. Jerzy Moszkowicz

W nowej siedzibie rozpocznie w niedzielę nowy sezon artystyczny i edukacyjny Centrum Sztuki Dziecka. W połowie września w mieście otwarta została Scena Wspólna, której Centrum jest współgospodarzem.

Scena Wspólna to pierwsza w Polsce scena teatralna przy publicznej szkole. Budynek kosztował 6 mln złotych, mieści się tam scena, widownia na 200 miejsc i garderoby. Obok CSD pracuje tam również Teatr Łejery.

W niedzielę, w ramach projektu "Wchodzimy na Scenę Wspólną" zaprezentowany zostanie spektakl "Chodź na słówko" (na zdjęciu) Maliny Prześlugi i koncert "Pstryk! Abecadło" z piosenkami Juliana Tuwima śpiewanymi przez Basię Raduszkiewicz.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Centrum Sztuki Dziecka Jerzy Moszkowicz, trwają prace nad premierami zaplanowanymi przez CSD do końca tego roku.

14 listopada odbędzie się premierowy pokaz teatru instrumentalnego Jarosława Siwińskiego "Wariacje i odmieńce". Na 22 grudnia zaplanowana została prapremiera "Czy umiesz gwizdać, Johanno?" Nicka Wooda w reżyserii Laury Słabińskiej.

"To nie będzie tak, że na tej scenie będziemy tworzyli tylko my i Łejery. Jesteśmy po słowie z Teatrem Polskim i Teatrem Nowym w Poznaniu. Przy ich współudziale w każdym sezonie powstanie przynajmniej jedno przedstawienie" - powiedział.

Jak dodał, od początku listopada w mieście trwać będzie Finale Biennale - zwieńczenie 19. Biennale Sztuki dla Dziecka, które w Poznaniu odbyło się w dniach 2- 8 czerwca 2013 roku. Zaprezentują się Wrocławski Teatr Lalek, Teatr Baj Pomorski z Torunia, oraz Kabaret Hrabi.

Od 1 do 8 grudnia w odbędzie się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Jak podał Moszkowicz, w tym roku wśród jurorów festiwalu znajdzie się laureat Oscara Martin Strange-Hansen.

"Do selekcji trafiła rekordowa liczba filmów. Produkcji krótkometrażowych nadesłano ponad 400, długometrażowych - ok. 240. To produkcje z tak rzadko prezentowanych na naszych ekranach krajów, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Urugwaj, Egipt, Tunezja, Mołdawia czy Gruzja" - podał Moszkowicz.

Prace komisji selekcyjnych zakończą się w połowie października.

Moszkowicz podał, że w przyszłym roku CSD chce zaprosić na Kalejdoskop - ogólnopolski przegląd filmów animowanych, tworzonych przez dzieci. Współpartnerem tego festiwalu ma być Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

(-)
(PAP)
9 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia