Charyzmatyczny guru trafia na godnego przeciwnika

"Guru" - reż. Damian Cruden - Opera na Zamku w Szczecinie

Jak silna może być moc przekonywania i wpływania na innych pokazuje opera "Guru", której premiera odbyła się w miniony weekend w Operze na Zamku.

Przy temacie sekt zawsze rodzi się pytanie, jak to możliwe, że jeden człowiekjest w stanie panować nad umysłami grupy ludzi. Jak to możliwe, że wszyscy go słuchają i wszyscy mu wierzą chociaż opowiada kompletne bzdury? To problem nie tylko sekt, ale wielu wspólnot, które żerują na ludziach słabych, nieszczęśliwych i zagubionych. Dlatego opera "Guru" Laurenta Petigirarda jest bardzo aktualna. Chociaż libretto opowiada o fikcyjnej społeczności umieszczonej gdzieś na jakiejś wyspie.

Muzyka w tym spektaklu jest znakomita, porywająca, wciągająca, niemal jak w thrillerze. Wrażenie potęguje świetnie uzupełniający dramatyczne sceny chór.

Również partie solistów są na bardzo wysokim poziomie. Hubert Claessens jest charyzmatyczny i chwilami demoniczny jako Guru, a kobiety - główne bohaterki są przejmujące. Warto też zwrócić uwagę na Sonię Petrovną, aktorkę.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
3 października 2018
Portrety
Damian Cruden

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...