Chcecie bajki? Oto bajka

"Pchła Szachrajka" reż. Anna Seniuk - Teatr Groteska w Krakowie

"Chcecie bajki? Oto bajka. Była sobie Pchła Szachrajka". Jeden z najsłynniejszych tekstów Jana brzechwy pojawi się na scenie teatru Groteska w Krakowie. A reżyseruje Anna Seniuk.

Sama wcielała się w główną postać kilkakrotnie, później reżyserowała opowieść o tym insekcie. I po wielu latach razem z pchłą Anna Seniuk dotarła do Krakowa.

To musical dla dzieci. Jak mówi reżyserka, mimo upływu lat ten tekst wciąż pozostaje uniwersalny, choć główna bohaterka musiała się zmienić tak, by docierać do nowego pokolenia widzów.

- To, co pozostało, to jej dystans do siebie i świata. To poczucie humoru i umiejętność śmiania się z siebie - mówi reżyserka Anna Seniuk. - To wreszcie - w czasach myślenia gotowcami, gdy nie ma miejsca na wyobraźnię - wielkie pole do popisu dla myśli. W tym tekście nie wszystko jest powiedziane do końca. Wiele trzeba uzupełniać wyobraźnią - dodaje twórczyni spektaklu.

Dopowiada też, że jest "cała gama skojarzeń", która obca będzie dzieciom, ale czytelna stanie się dla dorosłych - tych rodziców, dziadków, ciotek, wujków, z którymi dzieci przyjdą na spektakl.

Wystąpią jako Pchła Szachrajka: Gabriela Oberbek i Katarzyna Polewany. Poza tym zobaczymy na scenie zespół w składzie: Anna Nieciąg, Adrianna Kieś, Katarzyna Pilewska, Patryk Cebulski, Jarosław Kozielski, Bartłomiej Olszewski, Lech Walicki, Patryk Cebulski, Jarosław Kozielski, Bartłomiej Olszewski, Lech Walicki. W tej grupie są zarówno aktorzy dobrze znani krakowskiej - i nie tylko - publiczności, jak i studenci szkoły teatralnej. Ale jak podkreśla Anna Seniuk, dzięki wieloletniej pracy w Akademii Teatralnej w Warszawie, ma kontakt już z kolejnym pokoleniem artystów.

- Widzę ich troski, problemy, z którymi się borykają. To inni studenci niż 30 lat temu. I dobrze. Dzięki nim ja też nadążam za zmieniającym się światem. Kiedyś powiedział mi Jan Peszek, że uczenie w szkole teatralnej to wampiryzm. My czerpiemy z młodych ich energię i apetyt nażycie, a oni z nas wiedzę i doświadczenie - mówi Seniuk.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
19 września 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia