"Chłopi" otworzą sezon w Teatrze Muzycznym

"Chłopi" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Mała społeczność wsi Lipce, rytm życia wyznaczany porami roku i dramaty miłosne - "Chłopi" to dla jednych arcydzieło literatury, za które Reymont słusznie dostał Literacką Nagrodę Nobla, dla innych szkolny koszmar. Jak Wojciech Kościelniak stworzył z chłopskiej epopei musical, przekonamy się w piątek 6 września -

Gdydyński musical to, jak na trójmiejskie warunki, megaprodukcja. Wystąpi blisko 60 artystów, czyli praktycznie cały zespół aktorsko-taneczny Teatru Muzycznego, 14 adeptów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej w Gdyni oraz - specjalnie na potrzeby "Chłopów" - powiększona do 28 muzyków orkiestra Teatru Muzycznego, kierowana przez Dariusza Różankiewicza. Twórcą muzyki a zarazem grającym w przedstawieniu na akordeonie i instrumentach perkusyjnych muzykiem jest Piotr Dziubek.

- Skupiliśmy się na czworokącie miłosnym: Boryna - Antek - Hanka - Jagna. To jest oś naszego spektaklu. Trzeba pamiętać, że nie inscenizujemy wiernie książki, a robimy przedstawienie muzyczne - tłumaczy Wojciech Kościelniak, reżyser musicalu. - "Chłopi" świetnie nadają się na scenę z uwagi na ciekawie prowadzoną intrygę, świetne napisane dialogi i - wbrew pozorom - wartką akcję. Wszystko dzieje się na wsi, to są rozmowy, tańce, spotkania w karczmie i bijatyki w obrębie jednej zamkniętej społeczności. Taki materiał od razu wydał mi się bardzo teatralny, dlatego scenariusz powstawał bez większych kłopotów.

W roli Macieja Boryny zobaczymy Bernarda Szyca - od lat czołowego solistę Muzycznego, a od niespodziewanej śmierci dyrektora Macieja Korwina, zastępcę dyrektora ds. artystycznych.

- Boryna jest niepisanym przywódcą tej gromady, obdarzony wielkim autorytetem. Smutnym zrządzeniem losu po śmierci dyrektora opiekuję się zespołem Teatru Muzycznego, więc w jakiś sposób współgra to z tym, co robię na scenie - przyznaje Bernard Szyc.

Kluczowe role oprócz Szyca otrzymali Rafał Ostrowski (Antek Boryna), Karolina Merda i Mariola Kurnicka, grające Hankę Borynową, oraz Karolina Trębacz i Renia Gosławska, które zamiennie wcielać się będą w postać Jagny Paczesiówny.

- Już się do tego przyzwyczaiłam. W głównych rolach często obsadzany jest ktoś jeszcze. To bywa bardzo potrzebne ponieważ zdarzają się różne wypadki, choroby czy inne zobowiązania zawodowe. Zawsze miałam to szczęście, że dzieliłam rolę z osobami, które bardzo lubię. Wspieramy się. Oczywiście, gdy dochodzi do premiery, każda z nas chciałaby zagrać w pierwszej obsadzie - mówi Karolina Trębacz, która - zgodnie z deklaracją reżysera do ostatniej próby generalnej nie może być pewna miejsca w pierwszej obsadzie "Chłopów".

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 6 września o godz. 19 (godzinę wcześniej rozpoczną się uroczystości oficjalne, związane z otwarciem Teatru Muzycznego po rozbudowie). Kolejne pokazy: 19-21 września (godz. 19), 22 września (godz. 17), 26-28 września (godz. 19), 29 września (godz. 17), 17-19 października (godz. 19), 20 października (godz. 17), 25-26 października (godz. 19) i 27 października (godz. 17).

Bilety na premierę kosztują 120-150 zł. Bilety na spektakle od piątku do niedzieli można nabyć za: 60, 80 i 100 zł (bilety normalne) oraz 40, 45 i 60 zł (bilety ulgowe). Za bilety na pokazy czwartkowe zapłacimy 55, 75 lub 95 zł (normalne) i 30, 40, 55 zł (ulgowe).

Plany repertuarowe Teatru Muzycznego na sezon 2013/2014 - "sezon polski":

- musical "Chłopi" w reż. Wojciecha Kościelniaka, Duża Scena, premiera 6 września 2013

- spektakl "Tuwim dla dzieci" w reż. Bernarda Szyca, Scena Kameralna, premiera 12 października 2013

- spektakl "Tuwim dla dorosłych" w reż. Jerzego Jana Połońskiego, Scena Kameralna, listopad 2013

- spektakl muzyczny "Klub Kawalerów" w reż. Justyny Celedy, Nowa Scena, grudzień 2013

- Koncert Sylwestrowy "Rewia Polonia", Duża Scena, grudzień 2013/styczeń 2014

- "Przygody Sindbada Żeglarza" w reż. Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua, Duża Scena, marzec 2014

- "Przygody Szewczyka Dratewki" w reż. Krzysztofa Raua, Scena Kameralna, wiosna 2014

- "Różowy Młynek", polska edycja, Duża Scena, maj 2014

- Koncert poświęcony pamięci Macieja Korwina, składającym się ze scen ze spektakli wyreżyserowanych przez dyrektora Korwina, Duża Scena, czerwiec 2014.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
5 września 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia