"Chłopiec malowany" zwycięzcą Metafor Rzeczywistości

rozstrzygnięcie 3. edycji konkursu

Dramat "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego zdobył główną nagrodę konkursu "Metafory Rzeczywistości", rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Do trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu teatralnego organizowanego przez Teatr Polski zgłoszono 170 tekstów

W sobotę i niedzielę w poznańskim Teatrze Polskim odbyły się czytania sceniczne trzech finałowych tekstów. Poza dramatem Rowickiego, były to "Generał" Jarosława Jakubowskiego i "Miss Julia Pastrana" Joanny Gerigk.

"Chłopiec malowany" przedstawiony pod opieką reżyserską Piotra Ratajczaka zdobył też nagrodę publiczności.

- Ten tekst ze względu na temat, ze względu na propozycję teatralną, którą reżyser wypracował z autorem wydawał się najbardziej przekonujący, aczkolwiek werdykt jury nie był jednogłośny. Należy się cieszyć, że pojawiły się trzy interesujące teksty w polskim dramacie - powiedział dyrektor Teatru Polskiego i juror Paweł Szkotak.

Dziennikarze jako najlepszy tekst wskazali dzieło Joanny Gerigk. Nagroda jury w konkursie wynosi 10 tys. zł, nagrody dziennikarzy i publiczności wynoszą po 5 tys. zł.

Teatr Polski zakłada możliwość pełnej produkcji scenicznej nagrodzonych prac. Jak powiedział Szkotak, do końca roku na pewno zrealizowany zostanie jeden z tekstów. Autorzy finałowych dramatów przed finałem wzięli udział w warsztatach, podczas których pracowali nad przystosowaniem swoich tekstów do wymogów sceny.

(-)
PAP
21 września 2010

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia