"Chłopiec z łabędziem" po raz 14.

inauguracja chorzowskiego Roku Kulturalnego

17 października w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2009/2010, podczas której została wręczona Nagroda Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury. Do zdobycia statuetki "Chłopca z łabędziem" pretendowało 22 artystów, wśród których do ścisłej czołówki zakwalifikowało się ośmiu.

Statuetka „Chłopca z łabędziem” to miniatura chorzowskiej rzeźby fontannowej Teodora Kalidego przyznawana od 1996 roku. Przypomnijmy, że wyróżnienie z rąk Prezydenta Miasta Chorzowa otrzymali już między innymi tacy wybitni artyści, jak: Marcel Kochańczyk, Stanisław Ptak, Dariusz Miłkowski, Piotr Wojtasik, Jacenty Jędrusik, Maria Meyer, Elżbieta Okupska, Jerzy Jarosik, Robert Talarczyk, Izabella Malik, zespół UNIVERSE, ks. Jerzy Szymik, Wojciech Kuczok, Antoni Sobczyk czy Mirosław Neinert.

Wśród tegorocznych nominowanych osób znaleźli się: Jerzy Cnota, Tomasz Ignalski, Grzegorz Jarzyna, Janusz Krzypkowski, Andrzej Lampert, zespół Antyki, Piotr Oleś oraz Tadeusz Skurkiewicz. Specjalnie powołana komisja, obradująca pod kierownictwem dr Joachima Otte, postanowiła wyróżnić aż pięciu artystów. I tak Nagrodę w Dziedzinie Kultury, z rąk prezydenta Miasta Chorzowa - Marka Kopla - otrzymali: zespół Antyki, Jerzy Cnota, Andrzej Lampert, Piotr Oleś i Tadeusz Skurkiewicz. Wszyscy laureaci to bardzo utalentowani ludzie, którzy w znaczny sposób przyczynili się do szerzenia kultury.

–Nagroda sprawiła mi ogromną radość- mówił Andrzej Lampert, najmłodszy z tegorocznych laureatów, ale artysta niewątpliwie ogromnie już zasłużony w dziedzinie kultury - Myślę, że trochę za wcześnie ją otrzymałem. W życiu trzeba coś zrobić - a ja, czy już tyle zrobiłem dla kultury, że powinienem być wyróżniony? Wśród nominowanych byli o wiele zacniejsi goście. Bardzo mi miło z otrzymania tej szczególnej statuetki. Postaram się nie zawieść ludzi, którzy mi ją wręczyli i krzewić kulturę artystyczną na najwyższym poziomie.

Uroczystą Inaugurację Roku Kulturalnego uświetnił zespół PIN, którego wokalistą jest Andrzej Lampert. Publiczność mogła przekonać się jak bardzo utalentowanym artystą jest laureat tegorocznej nagrody. W wyjątkowy sposób łączy on śpiew operowy ze śpiewem popowym, co jest ewenementem na skalę światową. Wraz z kolegami z zespołu potrafi nawiązać niezwykłą więź z widownią i sprawić, że na twarzach wielu osób zagości uśmiech. Na tegorocznej uroczystości mogliśmy usłyszeć piosenki zespołu PIN w wyjątkowej aranżacji- wykonane wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej z Krakowa. Autorem tych oryginalnych opracowań orkiestrowych jest Bartosz Chajdecki. Nie zabrakło też niespodzianek. Gościem specjalnym była Katarzyna Oleś-Blacha. Wraz z Andrzejem Lampertem wykonała piosenkę „I will be with you ”. Zaś sam laureat przeniósł nas w czasy, w których ludzie nie znali jeszcze elektryczności i akustycznie wykonał utwór „O sole mio”. Publiczność przy muzyce zespołu PIN bawiła się znakomicie. Było to dla wszystkich niecodzienne przeżycie, które na długo będzie pobrzmiewać w sercach wielu przybyłych na tę uroczystość gości.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Magdalena Loska
Dziennik Teatralny Katowice
20 października 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...