"Cholonek" nie w Korezie

"Cholonek" - reż: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk - Teatr Telewizji

Teatr Telewizji - Cholonek, reż. Mirosław Neinert, Robert Talarczyk (2012)
Emisja 8 maja, godz. 20.20 (premiera)

W TVP Kultura kolejna w tym roku premiera Teatru Telewizji. Adaptacja prozy Janoscha zrealizowana w Teatrze Korez to opowieść o Śląsku i Ślązakach, ludziach żyjących na pograniczu między Polską a Niemcami, snem a jawą, tragedią a farsą. Spektakl pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha, na podstawie którego powstało przedstawienie, przez wielu Ślązaków uważany jest za książkę wyjątkową dla budowania ich kulturowej tożsamości, porównywaną z legendarnymi, śląskimi filmami Kazimierza Kutza: „Sól ziemi czarnej” czy „Perła w koronie”.

„Cholonek” zrealizowany w Teatrze Korez to również swoisty fenomen teatralny. Wystawiany jest od 2004 roku, do tej pory obejrzało go ponad 74 tysiące widzów i nadal budzi wśród nich ogromny entuzjazm.

Przedstawienie zostało uznane za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę. Kolejna Złota Maska przypadła w udziale Grażynie Bułce za rolę Świętkowej w „Cholonku”, a Robert Talarczyk, autor adaptacji i współreżyser „Cholonka”, dostał po tej premierze Złotą Maskę za całokształt swojej twórczości.

(-)
Materiały nadesłane
28 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia