Cholonek w TVP Kultura

"Cholonek" - reż. M. Neinert i R. Talarczyk - Teatr Korez w Katowicach

W TVP Kultura kolejna w tym roku premiera Teatru Telewizji. Adaptacja prozy Janoscha zrealizowana w Teatrze Korez to opowieść o Śląsku i Ślązakach, ludziach żyjących na pograniczu między Polską a Niemcami, snem a jawą, tragedią a farsą.

Spektakl pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" Janoscha, na podstawie którego powstało przedstawienie, przez wielu Ślązaków uważany jest za książkę wyjątkową dla budowania ich kulturowej tożsamości, porównywaną z legendarnymi, śląskimi filmami Kazimierza Kutza: "Sól ziemi czarnej" czy "Perła w koronie".

"Cholonek" zrealizowany w Teatrze Korez to również swoisty fenomen teatralny. Wystawiany jest od 2004 roku, do tej pory obejrzało go ponad 74 tysiące widzów i nadal budzi wśród nich ogromny entuzjazm.

Przedstawienie zostało uznane za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę. Kolejna Złota Maska przypadła w udziale Grażynie Bułce za rolę Świętkowej w "Cholonku", a Robert Talarczyk, autor adaptacji i współreżyser "Cholonka", dostał po tej premierze Złotą Maskę za całokształt swojej twórczości.

Janosch, właściwie Horst Eckert - urodzony 11 marca 1931 roku na Górnym Śląsku pisarz niemieckojęzyczny, autor literatury dziecięcej. Autor ponad 300 książeczek dla dzieci, których bohaterami są Miś i Tygrysek. Janosch sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci. W 1970 wydał książkę "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" - przejmującą plebejską historię o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX wieku.

Emisja 8 maja, godz. 20.20, TVP Kultura

Agnieszka Rataj
TVP Kultura
8 maja 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia