"Chopin bez fortepianu"

prapremiera w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie.

23 marca 2013 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się światowa prapremiera spektaklu/koncertu "Chopin bez fortepianu", będącego bezprecedensową realizacją koncertów fortepianowych Chopina - f-moll op. 21 i e-moll op. 11 - bez fortepianu.

Jacek Kaspszyk poprowadzi w Krakowie pierwsze wykonanie koncertów Chopina bez fortepianu
- „Niezwykle trudno jest w Polsce mówić o Chopinie - mówi Michał Zadara o swoim najnowszym projekcie. Albo się Chopina bezkrytycznie wielbi, albo się go odrzuca razem z całym narodowym kontekstem, w którym muzyka Chopina została utopiona". Re+yser, który ma w swoim dorobku inscenizacje na najwa+niejszych polskich scenach, szuka nowego sposobu mówienia przez Chopina i o Chopinie razem z Jackiem Kaspszykiem, dyrygentem, od następnego sezonu dyrektorem filharmonii narodowej. „Wykonamy oba koncerty fortepianowe, tyle +e zamiast pianisty, aktorka Barbara Wysocka opowie, co robi fortepian - tłumaczy Kaspszyk. - Jest to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie, otwierające nowe mo+liwości łączenia teatru i muzyki." Jako szef muzyczny tego przedsięwzięcia, Kaspszyk zadba o to, by Wysocka i orkiestra Sinfonietta Cracovia współbrzmiały we właściwy sposób. „Z jednej strony wykonujemy zupełnie nowy utwór, partia orkiestrowa koncertów nigdy nie została jeszcze wykonana bez
fortepianu - zapewnia dyrygent. - Z drugiej strony jest to bardzo wierna wersja koncertów Chopina, tyle +e z tekstem zamiast fortepianu. Mam nadzieje, +e po tym koncercie, słuchacze będą inaczej, z większym zaciekawieniem, słuchać tych arcydzieł
muzyki".

Producentem tej zaskakującej inscenizacji jest krakowska Agencja Artystyczna GAP, powołana przez byłego wicepremiera i ministra finansów, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego, Jerzego Hausnera. „Kultura jest sferą wolności - tłumaczy prof.
Hausner - i sferą odpowiedzialności. Im ryzykowniejszy projekt, tym większa wartość dla +ycia intelektualnego państwa".

Światowa Prepremiera „Chopina bez fortepianu" 23 marca 2013 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W Warszawie odbędzie się drugie wykonanie w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa" w sierpniu 2013 r.

(-)
Materiał Teatru
8 marca 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...