Chopin - impresja w BTLu

"Chopin - impresja" - reż: Lesław Piecka - Białostocki Teatr Lalek

Niezwykły spektakl. W tej sztuce prawie nie ma słów, ale to nie one są tu najważniejsze. To muzyka ma zachwycić widza. Najpiękniejsze mazurki i nokturny na koncercie-spektaklu zagra białostoczanin, Krzysztof Trzaskowski - polski reprezentant na tegoroczny międzynarodowy konkurs chopinowski.

W spektaklu zobaczymy Chopina w dwóch odsłonach - mówi Lesław Piecka, scenarzysta i reżyser sztuki. - Najczęściej koncertowego, który siada przy fortepianie i gra razem z Krzysztofem oraz "szlafrokowego", który porusza się w domu, wśród bibelotów, czyta partyturę, pisze nowy utwór. 

Spektakl przedstawia genialnego polskiego kompozytora i przede wszystkim jego muzykę. Będzie ona grana na żywo. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Trzaskowski - młody białostocki pianista, który w tym roku będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowym konkursie chopinowskim. Choć ze sceną jest już oswojony, to z profesjonalnymi aktorami pracuje po raz pierwszy. 

- Jestem ogromnie szczęśliwy, że to właśnie ja mam okazję tworzyć sferę muzyczną do tej sztuki - mówi pianista. - Dzięki tej sztuce zupełnie inaczej spojrzałem na twórczość Chopina. Nie tylko gram jego muzykę, ale także współtworzę jego postać. 

Sztuka "Chopin - impresja" przedstawia genialnego kompozytora, źródła jego inspiracji, rozterki i artystyczne wizje. Pojawi się też postać wielkiego skrzypka Niccolo Paganiniego, zagra go sam reżyser - Lesław Piecka. 

- Spektakl jest wyjątkowy z powodu połączenia wirtuozowskiej gry na fortepianie i pracy lalkarza - mówi Marek Waszkiel, dyrektor BTL-u. - To niezwykłe połączenie muzyki granej na żywo z żywą marionetką. 

Na scenie zobaczymy niewielką lalkę, która ożyje dzięki animacji aż trojga aktorów: Magdaleny Mioduszewskiej, Iwony Szczęsnej i Pawła Mroza. 

"Chopin - impresja" to jedyny taki projekt realizowany w Polsce w tym roku. Jeszcze przed premierą spektakl odniósł sukces. 

- Wyruszamy w światowe tournee - mówi Marek Waszkiel. - Chopin w naszym wydaniu w najbliższym czasie zawita do Kaliningradu, Berlina, Luksemburga, potem przez miesiąc będzie gościł w USA i zatrzyma się w Japonii. 

Przed premierą w foyer teatru zostanie otwarta wystawa Joanny Braun - malarki i scenografki wielu polskich teatrów, która jest także autorką scenografii do "Chopina - impresji". Na wystawie "Projekty niezrealizowane" zobaczymy jej projekty, które nigdzie wcześniej nie były wystawiane . 

Premiera spektaklu w najbliższy weekend. Będzie grany jeszcze 30 i 31 marca. A potem dopiero w maju, po powrocie z tournee.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
25 marca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia