Chopin na jubileusz

"Nasz Chopin, Koncert e-moll" - reż. Liam Scarlett - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wydarzeniem stała się premiera wieczoru baletowego "Nasz Chopin", produkcji własnej TW.

Do muzyki Chopina rzadko powstawały spektakle baletowe (klasyczna "Chopiniana", "Syfildy", ostatnio w TW w 2016 r., w tradycyjnej choreografii Michaiła Fokina), okazywała się ona bowiem trudną inspiracją. Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor podszedł do zadania w sposób śmiały i nowoczesny.

Wieczór "Nasz Chopin" składa się z dwóch części, których muzycznym tłem są dwa młodzieńcze koncerty: e-moll i f-moll. Autorem pierwszej części jest młody brytyjski choreograf Liam Scarlett, który na tle abstrakcyjnej scenografii połączył klasykę z tańcem modern i stworzył dynamiczne widowisko, pełne emocji, romantyzmu i energii. Autor drugiej części, Krzysztof Pastor, dynamicznie pokierował tancerzami, eksponując ich kolorowe stroje, w tym biało-czerwone. Powstała w ten sposób impresja na temat polskich barw narodowych. Szkoda tylko, że w pięknie wydanym programie obok materiałów informacyjnych ukazał się komentarz naukowca z UW, który upolitycznił pracę artystów, strasząc polskim nacjonalizmem i domniemaną wrogością wobec obcych.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
5 grudnia 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia